:

SEConference 2k10 w Krakowie, moje warsztaty

seconference:lecture:workshop
Na stronie SEConference (i blipie) pojawiły się informacje o przewidzianych warsztatach podczas tegorocznej edycji tejże konferencji. Warsztaty będą trzy - w czwartek wieczorem mój o RE, w piątek wieczorem Piotra Dudka i Piotra Wojtyły o VPN, i w sobotę wieczorem Michała Sajdaka o nie-wiadomo-jeszcze-czym. Warsztaty prowadzone przeze mnie będą spójne z tematyką piątkowej prelekcji - czyli Reverse Engineering :)

"All your base are belong to us" - czyli praktyczny reverse engineering (czwartek, 8 kwietnia 2010, godzina 17:00:00)
Jeśli chodzi o moje warsztaty, to skierowany jest głównie do osób średnio-zaawansowanych i początkujących. W zasadzie do udziału w nich wystarczy trochę wiedzy z asma, trochę wiedzy o tym jak komputer działa i rzucenia okiem z raz czy dwa na jakieś deadlistingi assemblera. Tak więc jeżeli spełniasz te wymagania, to zapraszam :)
Co do tego "co będzie" - w zasadzie pozwoliłem sobie na drobne odejście od standardowych rzeczy przedstawianych na tego typu warsztatach. Tak więc IDA i Olly owszem pójdą w ruch, ale dopiero pod koniec warsztatów (noo może IDA trochę wcześniej). Jednak bez obaw! "Praktyczny" znalazł się w tytule nie bez powodu - po prostu przedtem będziemy korzystać z innych narzędzi, takich jak np. Bochs :)
Jeśli chodzi o to co będziemy reversować, to będzie to w zasadzie kilka różnych rzeczy (powiązanych fabularnie ;>), takich jak pewne proste urządzenie oparte o pewien mikro-kontroler, pewien real-mode'owy (ale nie DOSowy) programik, pewna aplikacyjka pod Windowsa, czy w końcu pewien format danych - tak aby nie było monotonnie.

Jeśli chodzi o wymagania co do softu/sprzętu, to z tego co mi wiadomo na obecną chwilę, wymagany będzie własny laptop, z systemem Windows (może być na VM), IDA Pro 4.9 Free, OllyDbg 1.10, dowolny hex edytor, Bochs (najnowszy), i ulubione środowisko programistyczne. Jednocześnie prosiłbym osoby które zdecydują się na udział w warsztatach, aby powtórzyły sobie troszkę assemblera i podstawowych podstaw RE (w zasadzie obejrzenie kilku odcinków ReverseCraft i ReverseCraft: Assembler powinno wystarczyć), oraz przećwiczyły operacje na plikach binarnych w ulubionym języku programowania (ja będę korzystać z C/C++ na warsztatach).

Co do sprawy zapisów na warsztaty, to w momencie pisania tego postu jeszcze nic mi na ten temat nie wiadomo, i podobno sprawa ma się wyklarować w ciągu paru dni - tak więc zainteresowanych zachęcam do śledzenia informacji na stronie konferencji i na blipie (linki w pierwszej linii tego postu), oraz ewentualne zaglądanie tutaj.
Dodam, że będzie (z oczywistych powodów) limit miejsc na 20 osób, dobranych metodą "kto pierwszy ten lepszy" ;)

W zasadzie tyle. Zapraszam na warsztaty :)

UPDATE: Uzupełniłem godzinę warsztatów (17:00)

Comments:

2010-03-30 17:10:04 = Scout
{
Ile Twój wykład będzie trwał?
}
2010-03-30 17:18:52 = gustawkit
{
Czy jest szansa na postronnego obserwatora, nie wypada mi zajmować komuś miejsca, ale chętnie przyglądnąłbym się jak prowadzisz warsztaty.
}
2010-03-30 17:27:07 = Gynvael Coldwind
{
@Scout
Wykład godzinę, a warsztaty 2.5h - 3h :)

@gustawkit
Hmm, wygląda na to, że muszę następnym razem pamiętać też o warsztatach dla pro, co byście się nie nudzili :)
Anyway, szczerze to ja nic przeciwko nie mam, ale musiałbyś zapytać orgów czy warunki lokalowe na to pozwolą. Mejla do nich na stronie konferencji pewnie znajdziesz ;>
}

Add a comment:

Nick:
URL (optional):
Math captcha: 4 ∗ 7 + 8 =