2011-05-17:

Videocasty - mały update

videocast
Dokładnie 10 dni temu napisałem, że zaczynam publikować na YT nowe serię videocastów (videotutoriali). Przez te 10 dni wrzuciłem trochę nowych epsów (około piętnaście) i w zasadzie zaczęło się klarować co i jak będę nagrywać.

Stan na tą chwilę:
- Trzy serie ciągnięte równolegle:
-- Seria Asm, o assembly x86, póki co jest 11+3 odcinki, czyli 11 odcinków głównej serii oraz 3 "Dygresje", które są integralną częścią kursu, ale są wrzucane niejako out-of-order. Serię planuje zakończyć wraz z omówieniem całości podstawowego instruction set'u. Po zakończeniu serii będzie kilka kolejnych (jeśli chodzi o koleność, to jeszcze nie zdecydowałem): Asm FPU (operowanie na liczbach zmiennoprzecinkowych), Asm Adv. (MMX, SSE, 3D Now!/etc, AVX, AES, etc), oraz x86 (architektura x86). Prawdopodobnie w międzyczasie postaram się wrzucić coś o RE.
-- Seria Code, o losowych rzeczach związanych z programowaniem. Póki co jest 10 odcinków o losowych rzeczach. Póki co nie wykrystalizowało się o czym to będzie - raczej zobaczę jak się sprawy potoczą.
-- Seria FAQ, w której odpowiadam na pytania zadawane w komentarzach/mejlowo/etc przez Was. Tak więc jeśli jest jakieś pytanie które chcieli byśćie zadać i uważacie, że wpada ono mniej więcej w zakres tego czym się zajmuje, to zachęcam do jego zadania. Póki co jest jeden odcinek, ale mam już pytań na kilka kolejnych (kolejny postaram się jutro wrzucić).

Prawdopodobnie za kilka dni zacznę też coś po eng. nagrywać, na początku testowo, żeby zobaczyć jak wychodzi.
Plan jest, aby codziennie rano coś wrzucić (chociaż w najbliższym tygodniu może być z tym problem - mam trochę nadprogramowych zajęć) - sądzę, że przyjęta forma mi na to pozwoli (szczególnie jak popisze sobie skrypty do automatyzacji publikacji ;p).

Z wniosków wyciągniętych póki co (totalnie losowe rzeczy):
- Zdarzają mi się sporadyczne przejęzyczenia (np. "32 bajty" zamiast "32 bity", albo "rejestr eax" zmiast "rejestr edx", etc), ale zauważyłem, że dość szybko je wyłapujecie. Będę się starał w miarę na bierząco (chociaż pewne opóźnienie będzie) wrzucać adnotacje w odpowiednie miejsca odcinków z erratami i podziękowaniami dla osoby która zgłosiła dany błąd.
- CamStudio, którego używam, nie zapamiętuje wybranego kursora. Staram się pamiętać o tym i ustawiać go przed nagrywaniem, ale zdarzyło mi się nagrać kilka odcinków w których rysuje niewidzialnym kursorem (blah). Niestety CamStudio po hibernacji gubi również informacje o tym który monitor miał nagrywać. Ale poza tym, jestem baardzo zadowolony z tego softu.
- YouTube jest bardzo wygodną platformą do publikacji - wygodnie mi się z nią "współpracuje".
- Tablet i MS Paint dają radę, chociaż w nowym paincie jest miejsce na poprawe UX.

OK, tyle.
Cheers ;)

Comments:

2011-05-18 10:22:03 = norbi123
{
Jeżeli to możliwe to fajnie jakbyś ustawił wyższy priorytet czasowy dla "(MMX, SSE, 3D Now!/etc, AVX, AES)" bo bardzo by mi sie to przydalo, a tak ogólnie to swietne videcasty :)
}
2011-05-19 07:19:19 = nolte
{
Z innej beczki, jest kilka literówek ale jedna razi - bierząco piszemy przez "ż". Poza tym wszystko cacy, podoba się bardzo.
}
2011-05-19 09:57:09 = zaak
{
Ja podobnie jak @norbi123 czekam z niecierpliwością na serię o rozszerzeniach. Ogólnie idea videocastów jest bardzo fajna, śledzę na bieżąco :)
}
2011-05-19 13:28:17 = olo16
{
IMHO najpierw przydałoby się o zmiennoprzecinkowych a dopiero potem o innych rozszerzeniach...
}
2011-05-19 21:37:44 = Kurak
{
Bardzo fajne te "videocasty", naprawdę podziwiam za zacięcie do regularnego dzielenia się wiedzą w necie!
}
2011-05-25 17:00:40 = olo16
{
Gynvael, jedno pytanie: twój email z zakładki "o mnie" jest dobry? Bo wysłałem jakiś czas temu 2 maile i nie dostałem odpowiedzi...
}
2011-05-25 18:10:10 = Gynvael Coldwind
{
@olo16
Thx za cynk - faktycznie w spamie się znalazł (argh). Odpisze Ci dzisiaj ;)
}
2011-05-26 20:04:51 = Kicer
{
Takich ludzi nam trzeba, dzięki za to co robisz...
}
2011-06-02 11:59:21 = WhiteLightning
{
Hej, mam propozycje ulepszenia (oczywiscie it is "up to you"), chodzi o dołożenie linka do serii wideocastów gdzieś koło linka do RE albo już w nim. Bo na razie można do tej serii tylko przez tego posta trafić, a niedługo pewnie nie będzie już widoczny na pierwszej stronie.
Po prostu łatwiej będzie tam trafić, a wideocasty sa naprawde warte obejrzenia.
}

Add a comment:

Nick:
URL (optional):
Math captcha: 5 ∗ 3 + 4 =