2013-02-10:

Magazyn Programista, kilka spraw

programista
Zacznę od tego, że w obecnym numerze Programisty, czyli 1/2013 (08), ukazał się mój kolejny artykuł z serii "Diabeł tkwi w szczegółach" o tytule "hosting plików" (strona 34). Tekst leży na granicy między projektowaniem serwisów internetowych a IT security i traktuje o tym jak bezpiecznie odebrać plik od użytkownika (w szczególności: plik graficzny), a następnie serwować via HTTP. Artykuł jest w zasadzie przedyskutowaniem różnych stosowanych, nie zawsze dobrych, metod, oraz wskazaniem kilku, które faktycznie mają pewien sens. Reszta niniejszego postu będzie bardzo krótko o obecnym numerze programisty, oraz o nadchodzącej serii artykułów o programowaniu/IT niskopoziomowym, która będzie współtworzona przeze mnie oraz Mateusza "j00ru" Jurczyka.

Programista 1/2013Krótko o obecnym numerze magazynu: całego jeszcze nie przejrzałem (2013 zaczął mi się bardzo pracowicie), natomiast rzucił mi się w oczy jeden bardzo niestandardowy felieton na samym końcu numeru - "Szum w Deadlistingu" anonimowego autora. Artykuł jest nieformalnym case-study pewnego zlecenia reverse-engineeringowego i czyta się go jak fragment dobrej powieści o hackerach z elementami sensacyjnymi :)
Zachęcam do rzucenia okiem, szczególnie, że mało kiedy tego typu artykuły ukazują się w prasie drukowanej.

I ostatnia sprawa o której wspominałem - za kilka numerów w Programiście zaczną ukazywać się artykuły tworzone wspólnie przez mnie oraz j00ru, których tematem przewodnim będzie:
Analiza działania komputera od podstaw, np. na podstawie tworzenia własnego małego systemu operacyjnego.

Tak więc jeśli ktoś chciałby zainteresować się powyższą tematyką, lub poczytać jak low-level wygląda z naszego punktu widzenia, to pewnie warto pomyśleć o prenumeracie.

And that's that.

P.S. Obecny numer można znaleźć w niektórych Empikach lub w pakiecie w sklepie Programisty.

Comments:

2013-02-10 09:44:20 = hrhgr
{
Skoro już o tym mowa: warto kupić całą prenumeratę?
}
2013-02-10 09:56:36 = Gelldur
{
Bardzo lubię twoje artykuły :).
}
2013-02-10 10:36:17 = Sebastian
{
Wstyd się przyznać, ale również nazbierało mi się numerów, które ledwo przejrzałem. Miło słyszeć, że będziesz kontynuował serię swoich artykułów, są to jedne z nielicznych, które poruszają co ciekawsze detale i stanowią fajne uzupełnienie artykułów w stylu wstęp do…

@Hrhgr, to zależy czego oczekujesz. Jeśli lubisz czytać o różnych rzeczach, na które nie masz ochoty poświęcać środków (czasu i pieniędzy) to chyba warto. Poza tym co jakiś czas ukazują się tematy ogólniejsze, które każdy programista może stosować we własnym zakresie, więc i można uzupełnić wiedzę, która się przyda na co dzień.
}
2013-02-10 18:31:21 = lochtcant
{
O, dobrze wiedzieć - good job :)
}
2013-02-11 21:42:16 = Xev
{
Czyli to jednak nie Ty pisałeś ten felieton :)
}
2013-02-16 15:59:19 = Michał Z.
{
Prenumeruję od pierwszego numeru i o ile z początku było fajnie, sporo ciekawych artykułów, to ostatnio coraz mniej jest rzeczy, które mnie osobiście interesują. Sporo pojawia się o .NET (C#). Dlatego zawsze się cieszę jak otwieram numer, zerkam w spis treści i widzę Twój artykuł :)
Mam nadzieję, że do końca prenumeraty zobaczę chociaż pierwszą część zapowiadanego arta, rozważyłbym przedłużenie chociażby ze względu na niego ;)

Mam nadzieję, że mimo że 2013 zaczął się pracowicie, znajdziesz trochę czasu na nagranie jakichś nowych podcastów ;P
}
2013-02-17 23:06:40 = Programista ABAP
{
Właśnie dziś w empiku przeglądałem ten numer. Opinii jako takich nie mam bo musiałbym coś przeczytać rzetelnie.

Rzuciły mi się w oczy linki do Twojej strony - wyczułem, że coś nowego pewnie zamieściłeś. :-)

Szkoda, że nie ma nic o ABAPie :-(
}
2013-03-01 13:27:40 = Michał
{
Naprawdę, bardzo dobry ten felieton ;)
}

Add a comment:

Nick:
URL (optional):
Math captcha: 6 ∗ 7 + 10 =