Zacznę od tego, że w obecnym numerze Programisty, czyli 1/2013 (08), ukazał się mój kolejny artykuł z serii "Diabeł tkwi w szczegółach" o tytule "hosting plików" (strona 34). Tekst leży na granicy między projektowaniem serwisów internetowych a IT security i traktuje o tym jak bezpiecznie odebrać plik od użytkownika (w szczególności: plik graficzny), a następnie serwować via HTTP. Artykuł jest w zasadzie przedyskutowaniem różnych stosowanych, nie zawsze dobrych, metod, oraz wskazaniem kilku, które faktycznie mają pewien sens. Reszta niniejszego postu będzie bardzo krótko o obecnym numerze programisty, oraz o nadchodzącej serii artykułów o programowaniu/IT niskopoziomowym, która będzie współtworzona przeze mnie oraz Mateusza "j00ru" Jurczyka.
Krótko o obecnym numerze magazynu: całego jeszcze nie przejrzałem (2013 zaczął mi się bardzo pracowicie), natomiast rzucił mi się w oczy jeden bardzo niestandardowy felieton na samym końcu numeru - "Szum w Deadlistingu" anonimowego autora. Artykuł jest nieformalnym case-study pewnego zlecenia reverse-engineeringowego i czyta się go jak fragment dobrej powieści o hackerach z elementami sensacyjnymi :)
Zachęcam do rzucenia okiem, szczególnie, że mało kiedy tego typu artykuły ukazują się w prasie drukowanej.
I ostatnia sprawa o której wspominałem - za kilka numerów w Programiście zaczną ukazywać się artykuły tworzone wspólnie przez mnie oraz j00ru, których tematem przewodnim będzie:
Analiza działania komputera od podstaw, np. na podstawie tworzenia własnego małego systemu operacyjnego.
Tak więc jeśli ktoś chciałby zainteresować się powyższą tematyką, lub poczytać jak low-level wygląda z naszego punktu widzenia, to pewnie warto pomyśleć o prenumeracie.
And that's that.
P.S. Obecny numer można znaleźć w niektórych Empikach lub w pakiecie w sklepie Programisty.
2013-02-10:
Comments:
@Hrhgr, to zależy czego oczekujesz. Jeśli lubisz czytać o różnych rzeczach, na które nie masz ochoty poświęcać środków (czasu i pieniędzy) to chyba warto. Poza tym co jakiś czas ukazują się tematy ogólniejsze, które każdy programista może stosować we własnym zakresie, więc i można uzupełnić wiedzę, która się przyda na co dzień.
Mam nadzieję, że do końca prenumeraty zobaczę chociaż pierwszą część zapowiadanego arta, rozważyłbym przedłużenie chociażby ze względu na niego ;)
Mam nadzieję, że mimo że 2013 zaczął się pracowicie, znajdziesz trochę czasu na nagranie jakichś nowych podcastów ;P
Rzuciły mi się w oczy linki do Twojej strony - wyczułem, że coś nowego pewnie zamieściłeś. :-)
Szkoda, że nie ma nic o ABAPie :-(
Add a comment: