Co prawda nieśmiało wspominałem już w kilku miejscach o tym, że piszę książkę, ale do tej pory nigdzie na moim blogu nie wrzuciłem o tym żadnej oficjalnej informacji. Przyszedł czas by to nadrobić. W dużym skrócie: książka będzie nosić tytuł "Zrozumieć programowanie" i kieruje ją głównie do osób początkujących oraz średnio zaawansowanych zainteresowanych programowaniem (chociaż mam nadzieje, że osoby zainteresowane RE i bughuntem też dowiedzą się z książki czegoś co ich ciekawi, a przynajmniej zyskają wiedzę o oprogramowaniu, która jest potrzebna w tych dwóch działkach). Głównym moim celem jest aby po aktywnym (tj. z wykonaniem sugerowanych ćwiczeń/zadań) przeczytaniu książki czytelnik nabrał samodzielności w rozwiązywaniu problemów związanych z tworzeniem oprogramowania, potrafił poruszać się i analizować nieznany sobie kod bardzo dużych projektów, a także zyskał sporo praktycznej i szczegółowej wiedzy na tematy związane z różnymi składowymi programowania. Generalnie będzie technicznie, praktycznie, szczegółowo i niskopoziomowo - czyli dokładnie tak jak lubię i do czego (jak sądzę) przyzwyczaiłem czytelników mojego bloga.

Zanim przejdę do szczegółów, chciałbym napisać o czym książka NIE będzie:
- Nie będzie to tradycyjny kurs języka X - w książce na przemian korzystam z przykładów w kilku różnych językach (głównie Python, C, PHP, ale jest też trochę innych, w tym np. "asemblera Pythona" czy kodu maszynowego); jest też sekcja z garścią tipsów "jak czytać język programowania, którego się nie zna".
- Nie będzie to książka o algorytmach i strukturach danych (co prawda wspominam o kilku bardzo podstawowych, ale za dużo tradycyjnej algorytmiki/sd się tam nie znajdzie).
- Nie będzie to książka o wzorcach projektowych (kilka się przez książkę pewnie przewinie, ale nie skupiam się na tym).
- Nie będzie to również książka o projektowaniu oprogramowania.
- Nie będzie to też książka dla osób, które nigdy nie widziały kompilatora i nie skompilowały żadnego programu. Oczywiście, napisałem we wstępie, że kieruje ja głównie do osób początkujących, ale mam na myśli osoby, które już kilka krótkich (ale własnych) programików napisały i wiedzą co to jest IDE, edytor, kompilator.
- Nie będzie to jedyna słuszna książka do programowania - raczej myślę o niej w kategorii "książka, której celem jest wytłumaczyć w szczegółach to, co przeczytało się w innych książkach/kursach".

O czym więc będzie książka?
Najłatwiej w tym miejscu byłoby mi oczywiście wkleić spis treści, ale szczerze, to nawet jak wydaje mi się, że już w końcu mam finalną wersję, to i tak dzień później znowu w nim coś zmieniam. Więc, spis treści wrzucę za kilka tygodni. Póki co krótka lista tematów, które poruszam w książce (w losowej kolejności):

- "Hello World". Jak wiecie tradycyjne kursy (całkiem słusznie) kończą na powiedzeniu "i ten print/printf/puts/System.out.println/echo powoduje wyświetlenie się napisu na ekranie" - dla odmiany, ja w tym miejscu dopiero zaczynam. W rozdziale o "Hello World" staram się nauczyć czytelnika jak analizować "internalsy" implementacji standardowych bibliotek różnych języków oraz bytecode/kod maszynowy naszego programu, ale również jak radzić sobie z chaosem informacyjnym w który wpada się próbując taką analizę przeprowadzić. Ostatecznie celem jest dotarcie krok po kroku (funkcja po funkcji) do faktycznego pojawienia się pikseli w oknie konsoli.

- Podstawowy budulec programów - zmienne liczbowe, stringi i ich kodowanie, itp. - wszystko szczegółowo rozłożone na pojedyncze bity, wraz z omówieniem konsekwencji użytego kodowania i tego jak różne architektury czy języki radzą sobie z danym typem.

- Pliki, protokoły, formaty danych - sporo miejsca poświęcę na to jak sprawnie (i poprawnie) parsować i operować na danych binarnych otrzymywanych przez sieć, różnego rodzaju IPC, czy odczytywanych z plików. Nie zabraknie też hexedytorów.

- Będzie też o kompresji i serializacji, a także opiszę (w szczegółach) kilka typowych formatów plików i danych (ZIP, BMP, PNG, JSON, itp.).

- Sporo miejsca zejdzie też na sam CPU i logiczne elementy, z których składa się aktywnie działający program (włókna/wątki/procesy/etc). W takim miejscu nie może zabraknąć czegoś o IPC/socketach

- Jeden cały rozdział poświęcam również na to jak sobie radzić z problemami (tak tak, pisałem i mówiłem o tym w wielu miejscach, ale jeszcze raz nie zaszkodzi), w tym jak korzystać z debuggera i jak taki debugger działa. Trafi tam również trochę informacji o innych codziennych czynnościach i umiejętnościach skutecznego programisty - niektóre oczywiste, inne trochę mniej.

- Pod koniec książki chcę opisać trochę ciekawostek, takich jak stworzenia własnego VM, tworzenie małych exeków (think: intro 4k/64k/256), obsługa kilku myszek, etc. Nie do końca mam jeszcze sprecyzowane co tam chcę wrzucić, więc jeśli macie jakieś życzenia, to dajcie znać :)

(A, no i już we wstępie odpowiadam na odwieczne pytanie jak napisano pierwszy program, skoro nie było edytora. Spoiler: dziurkaczem)

Okładka
Okładka jest tworzona (widoczna wyżej wersja jest wersją beta) przez Sebastiana "Xa" Rosika, któremu chciałbym już teraz podziękować za czas, który na to poświęcił - THX!

Dla osób, którym nick "Xa" nic nie mówi - Sebastian jest grafikiem, a także programistą frontendowym, z którym często i od wielu lat współpracuje (m.in. moje logo oraz theme niniejszego bloga jest jego autorstwa). Braliśmy udział razem m.in. w różnych gamedev compo (czasem w towarzystwie innych osób), z których część nawet wygraliśmy (galeria screenów z naszych prac jest m.in. tutaj). O jednej z nich napisaliśmy razem z Xa (i Oshogbo) dość długi post, który trafił na nasze blogi.

Kiedy? Gdzie? Kto? Jak?
Kiedy: Dokładna data premiery nie jest jeszcze wyznaczona, ale będzie to prawdopodobnie pierwsza połowa 2015. Piszę "prawdopodobnie", ponieważ książka trafi do druku dopiero gdy będę zadowolony z jej jakości.
Autorzy: Ehm, ja.
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Ile stron: Nie wiem. Ale na pewno więcej niż 200.
Cena: Nie mam pojęcia, zależy od ilości stron.
E-book: Będzie!
Język: Polski. Tj. będę się starał, aby książka była napisana poprawnym językiem polskim (jak wiecie mam zwyczaj używać głównie angielskich określeń na techniczne rzeczy, ale postaram się używać polskich odpowiedników; natomiast odmawiam pisania "ekploatacja" o "eksploitacji" ;p).
Alpha/beta-testy: Kilka osób dało mi już znać, że chętnie pomogą w testach książki (thx!).
Techniczna recenzja: Mateusz "j00ru" Jurczyk volunteered as a tribute (thx!).

Za zgodą j00ru pozwolę sobie zacytować jego pierwszy feedback (dot. rozdziału "Hello World" o którym pisałem wyżej):
Mateusz: o shit
Mateusz: co ty wyprawiasz
Mateusz: :D
Mateusz: jedna strona:
Mateusz: print "Hello World!"
Mateusz: chwile dalej:
Mateusz: > grep -R --include=*.c PySys_GetObject . | grep -v "="
Mateusz: ./PC/bdist_wininst/install.c: DECLPROC(hPython, PyObject *, PySys_GetObject, (char *));
Mateusz: ./PC/bdist_wininst/install.c: if (!PyRun_SimpleString || !PySys_GetObject || !Py_OptimizeFlag)


I tym pozytywnym akcentem zakończę ten krótki post. W ciągu kilku tygodni postaram się wrzucić spis treści, a później jakiś przykładowy rozdział.
Dajcie znać co sądzicie o pomyśle ;>

Comments:

2014-11-02 11:31:01 = Rogacz
{
Take my money!!! :)
}
2014-11-02 11:48:10 = tak
{
Rewelacja! Czekam z niecierpliwością:)
}
2014-11-02 12:02:42 = Look
{
Jeżeli książka będzie taka jaką sobie wyobrażam po przeczytaniu Twoje opisu - czyli takie programowanie "od kuchni" aby nie być na co dzień zwykłym mówiąc brzydko klepaczem kodu wysokopoziomowego, ale rozumieć jak i dlaczego to wszystko działa. Całość ukierunkowana praktycznie z ciekawostkami. To ja nie mogę się doczekać 2015 roku ;) Mówiąc wprost uważam ,że Twoje nazwisko gwarantuje jakość. Dodając do tego dobrą selekcję materiału, a przede wszystkim pomysł na ten materiał. Zapowiada się bardzo ciekawa pozycja na którą z pewnością znajdzie się miejsce na półce. Czekam na przykładowy rozdział!
}
2014-11-02 13:19:00 = kinder112
{
Bierę :D
}
2014-11-02 13:36:22 = mjr
{
Biorę w ciemno :D, bo wiem, że bedzie wypas :P.
}
2014-11-02 13:49:11 = qaz
{
Świetne info!
Co do tych polskich odpowiedników niektórych technicznych terminów to ja bym jednak został przy terminach przyjętych w środowisku czyli angielskich, no bo np. debbuger = odpluskiwacz? Eeee no tego nie da się czytać :P, a jak już to może chodziaż obok wersja angielska.
Zawsze na tym polu są spory aczkolwiek w tym fachu każdy chyba woli terminy których używają wszyscy na całym świecie niż specjalnie spolszczane ;).
Natomiast jak zrobisz tak będzie, książkę na pewno kupię!
}
2014-11-02 15:59:19 = agares
{
Jakieś szanse na preorder?

BTW Widzę w innych komentarzach że nicki są linkami z urlem "http:///", straszny bug, wszyscy umrzemy!
}
2014-11-02 16:34:16 = fen
{
Super!
"..pojawienie się pikseli w oknie konsoli" - dobry temat! wielu programistów potrafi pisać kod w jakimś języku wysokiego poziomu i korzystać z warstwa abstrakcji/gotowych bibliotek. Często jednak pomijają jak to działa od środka... a przecież każdego programistę powinno to interesować.
Zapowiada się ciekawa pozycja.
}
2014-11-02 20:54:50 = Vetinari
{
Kupię na pewno ;) I też mogę pomóc w wyłapaniu błędów ortograficznych/merytorycznych.
}
2014-11-02 21:06:59 = DarkRAMZone
{
Kupie na 100% tylko mam nadzieje, ze bedzie dostepna w jakims sklepie z dostawa poza PL. W ostatecznosci moge kupic ebooki ale jednak wersja papierowa jest wygodniejsza :P
}
2014-11-02 21:32:30 = faramir
{
Opis wygląda świetnie! Co prawda polskie nazwy czasem ciężko się czyta, ale po czytaniu artykułów na BAD[SECTOR] powoli przekonuję się, że się da.

Po tytule przypomniała mi się od razu (nie wiem czy zamierzone to było) książka: Zrozumieć Asembler, która jest/była (ciężko ją kupić) świetnym wprowadzeniem do programowania, nawet jeśli nie programuje się bardzo niskopoziomowo.
}
2014-11-03 06:51:30 = en
{
Opis zachecajacy, czekam do 2015.
}
2014-11-03 09:04:38 = Gynvael Coldwind
{
Woah, dzięki za duży i pozytywny odzew!
W niektórych komentarzach brakuje tylko takiego "ale wiesz, no pressure" ;)

@qaz
Nie no, spokojnie, żadnych "odpluskwiaczy" czy "programów monitorujących" (też widziałem takie tłumaczenie) nie będzie.
Zastanawiam się co zrobić np. ze słowem string. Jedno z tłumaczeń to "łańcuch znaków", ale to trochę długie i raczej nieużywane. Są jeszcze "tekst" ("zmienna tekstowa"?) lub "napis". Natomiast trochę mnie ciągnie w kierunku angielskiego "string".

@agares
No idea, spytam wydawcę. Chciałbym, żeby był, ale to nie do końca ode mnie zależy.
Ad bug - yup, wszystkie nicki by default linkują początek światowej pajęczyny!

@Vetinari
Ortograficznymi mam nadzieję, że się korekta w wydawnictwie zajmie. Co do merytorycznych - puść mi mejla plz.

@DarkRAMZone
Mam nadzieję, że będzie dostępna poza PL (nie no, jeśli trafi do Merlina czy innego Empiku, to będzie - oni wysyłają za granicę).

@faramir
Hmmm, nie kojarzę tej książki. Zbieżność przypadkowa więc.

@en
Liczę, że czekasz na 2015, bo do 2015 to się niestety nie wyrobię ;)
}
2014-11-03 19:01:21 = minus1
{
Mam nadzieję że wpleciesz gdzieś trochę steganografii do tej książki. Tylko nie coś tak banalnego jak pierwsze litery rozpoczynające kolejne rozdziały pls ;>
BTW, ten "flying sharks" to w jakiej roli występuje ? ;]
}
2014-11-03 20:13:02 = qaz
{
@Gyn
Ja bym "string" zostawił, w wielu książkach są mieszane wszystkie trzy formy, albo na początku jest wyjaśnione, że łańcuch znaków to "string" i dalej autor tak będzie pisał, a w pewnym momencie jak podaje gdzieś prototyp jakiejś funkcji to i tak jest napisane ... "string" jak w każdej dokumentacji zresztą.
Mnie osobiście bardziej razi spolszczanie nazw na siłę, niż mieszanie języka polskiego z angielskimi terminami, które dla większości chyba są oczywiste :). No, ale ja jestem jeden, a czytelników będzie pewnie spora rzesza.
}
2014-11-03 21:08:24 = Szkuner
{
A ja już myślałem że o nas zapomniałeś. Świetnie zbieram kasiorę.
}
2014-11-03 23:19:49 = WhiteLightning
{
Ratujmy "stringa" - polski tekst ze spolszczonymi słowami kluczowymi, czyta sie fatalnie. Lepiej zostawić więcej angielskojezycznych slow, niż przesadzić z tłumaczeniem na nasze. Spotkał się ktoś by w pracy mówić: "zamiast łańcucha znaków użyj bufora łańcucho - znakowego" ?

IMHO tak została "załatwiona" książka o wzorcach projektowych (Banda Czworga) wydana przez WNT, tak fatalnie mi się ją czytało, że załatwiłem sobie oryginalna wersję.

Analogicznie, zle sie czyta się kod z polskimi komentarzami i/lub polskimi słowami w kodzie ("na produkcji", chyba nigdzie tak się nie robi w sensownych firmach?).

A tak szczerze, IMHO najlepiej jakbyś to napisał dokładnie takim językiem jak używasz na blogu/w podcastach. Dobrze się to czyta, nie ma dziwnych kontrukcji, a jak ktos chce wejsc na powaznie w swiat IT, od nauki jezyka nie ucieknie.
}
2014-11-04 08:05:44 = abc
{
W 100% popieram WhiteLightning. Większość literatury technicznej tłumaczonej na polski ma tą bolączkę, że tłumacz na siłę polonizuje i przez to nie da się tego czytać tylko lepiej kupić oryginał.
}
2014-11-04 12:47:06 = Dracoborg
{
I ja się przyłączę do @WhiteLightning i @abc. Często tłumaczenia dokonują osoby nie związane z branżą. Kiedyś rozmawiałem o tym ze znajomym i to jeden z ważniejszych powodów jakimi tłumaczy swoją niechęć do książek Heliona. Mają oni właśnie taką tendencję do spolszczania technicznych zwrotów. Dodatkowo jeśli kierujesz tę książkę do początkujących to warto od razu przyzwyczajać ich do ogólnie stosowanych pojęć. Na początku może być problem z przyzwyczajeniem się, ale później łatwiej będzie im się odnaleźć w pracy.
}
2014-11-04 21:31:37 = Prog4mer
{
Już zrobiłem sobie na nią miejsce w mojej biblioteczce ; ) Nie mogę się już doczekać! Choć mam nadzieję, na nie co grubsze wydanie, niż tylko 200 str.
}
2014-11-04 21:37:13 = Matej
{
Doskonała wiadomość! Od Gynvaela przeczytam wszystko.
}
2014-11-05 00:59:16 = Gynvael Coldwind
{
@minus1
Ad stegano: no ba :)
Ad "flying sharks": to jeden z "kotków" - patrz drobny druczek po prawej stronie mojego bloga na samym dole (czyli de facto na na górze strony vs ten komentarz ;p).

@qaz, WhiteLightning, abc, Dracoborg
Co do pojęć - zgoda! Natomiast nie chcę też przesadzić w drugą stronę i pisać Ponglishem przełamywanym j. Polskim.
Hmmm... w sumie jak będę miał jakieś wątpliwości co do tłumaczeń, to będę wrzucał na bloga zapytania o opinię ;)

Co do polskich komentarze, to jeszcze się zastanowię. Komentarze w kodzie funkcji w książce to nie do końca te same komentarze, które są w prawdziwym kodzie. Te pierwsze pisze się dla początkujących programistów, te drugie dla profesjonalnych programistów.
Póki co w przykładach nie miałem jeszcze za dużo komentarzy, więc decyzja czy będą po PL czy po EN jeszcze przede mną.

@Szkuner, Matej
:)

@Prog4mer
Powiem tak: zobaczymy ile wyjdzie, ale patrząc na to co mam i co jeszcze chce mieć, to to zdecydowanie będzie więcej niż 200 stron.
}
2014-11-06 13:01:09 = WhiteLightning
{
Gyn - komentarze to jeszcze pol biedy, gorzej z nazwami zmiennych.

Co do ksiazki jeszcze jedno pytanei, planujesz moze opisac jak wyglada proces stworzenia i wydania wlasnej ksiazki?
}
2014-11-06 19:11:01 = programista zaczynający od c++
{
Czy będzie możliwość pobrania bezpłatnego ebooka w pdf?
}
2014-11-06 23:18:58 = Rumpelstiltskin
{
Wydaje mi się, a raczej jestem pewien, że będzie to pozycja na poziomie "Game Programming Gems" ;)
Czy jest szansa załapać się na testy książki ?
Jak na moje to bym używał tyle angielskich nazw ile używa się w życiu codziennym w pracy w polskiej firmie, IRC'u etc.

Bardzo ciekawe i jak wszyscy nie mogę się doczekać :)
}
2014-11-06 23:22:51 = Rumpelstiltskin
{
Aha, bym zapomniał, bardzo fajna okładka książki, mam nadzieje ze wyjdzie w wersji "hardcover" ale to pewnie już kwestia PWN
}
2014-11-07 10:03:57 = Dracoborg
{
Gynv narobił "smaka" i teraz każe czekać:) Jesteś "okrutny" Gynv:)
}
2014-11-07 16:47:46 = Piotr
{
Biore :)
}
2014-11-08 08:59:36 = Gynvael Coldwind
{
@WhiteLightning
Ad proces tworzenia książki: hmm, mogę potem (tj. po faktycznym wydaniu książki) napisać jak to wyglądało z mojej strony, czemu nie.
Ad nazwy zmiennych: zgoda; w książce są po angielsku ;>

@programista zaczynający od c++
Nah, raczej podążamy (z PWNem) tradycyjną drogą - tj. książkę/e-book/pdf będzie można kupić za pewną (jeszcze nieznaną, ale typową dla takich książek) ilość złotówek.
Fragmenty pewnie udostępnimy, tak żeby nie kupować kota w worku.

@Rumpelstiltskin
Też zapomniałeś dodać "ale no pressure" ;)
Ad testy - w zasadzie listę testerów już zamknąłem, ale puść mi mejla - gdyby ktoś się wycofał to Cię wrzucę na listę.
(Hehe moja żona żartem (I hope) stwierdziła, że nie mogę mieć za dużo testerów bo sobie cały target docelowy wyczerpie ;p)

Ad angielskie nazwy: Yep, do tego będę dążyć.
Ad okładka: Ba, Xa robi świetne rzeczy! Ad hardcover - jak tylko będę coś wiedział w tej kwestii to dam znać.

@Dracoborg
Hah, sam jestem ciekaw końcowego efektu :)

@Piotr
;)
}
2014-11-09 22:28:03 = lolek
{
Nie ma chyba nic gorszego niż polskie nazwy zmiennych/metod/klas, bo potem powstają takie potworki jak
try {
DrukarkaManager manager = new DrukarkaManager();
Drukarka drukarka = manager.getDrukarka();
ArrayList paragons = drukarka.getParagons()
} catch (DrukarkaNieIstniejeException e) { /* ... */ }
Autentyk - zatłukłbym słownikiem człowieka, który to napisał, ale na jego szczęście już u nas nie pracuje :)

Co do spolszczania to mam jedną prośbę - nie rób tego :)
Skoro to ma być pozycja skierowana do programistów to każdy powinien wiedzieć czym jest string, event, listener itp.
Takie słownictwo dla ludzi z zewnątrz może być niezrozumiałe i świadczyć może o zadufaniu, przesiąknięciu korpomową - nie wiem czemu, ale często tak reagują - nie rozumiem i nie chcę zrozumieć.
Wiem za to jedno - takie konstrukcje skracają dystans i ułatwiają komunikację w, chcąc nie chcąc, międzynarodowym środowisku (nawet pracując dla polskiego klienta, w polskiej firmie i tak większość czasu czyta się angielskie manuale, angielskie blogi czy taki stackoverflow.com).

Jak drugi programista mówi do mnie "podbinduj listenera do eventu" to blondynka z dużymi... oczami przy stoliku obok patrzy na niego jak na idiotę, a ja w myślach widzę
event.bind(listener),
a co bym zobaczył jakby mi powiedział "podłącz funkcję reagującą na zdarzenie, do zdarzenia" - blondynka dalej nie byłaby zainteresowana, a prawdopodobnie ja również straciłbym zainteresowanie rozmową, bo wymagałaby dodatkowych/niepotrzebnych wysiłków umysłowych, żeby przetłumaczyć na angielski/kod to co do mnie powiedział, czyli de facto odwrócić proces myślowy jaki towarzyszył mojemu rozmówcy zanim to powiedział :)

Liczę na jakąś promocję przy zakupie druk+ebook, bo do czytania w autobusie to tylko ebooki, ale zawsze staram się mieć też wersję papierową książek, do których warto wrócić, bo ebooki ciężko się kartkuje jak się czegoś szuka :)

No i oczywiście no pressure, take your time... but hurry up!!! :)
}
2014-11-10 13:41:18 = dynamo
{
Polskie ksiazki sa jeszcze w miare dobre jezeli chodzi o slownictwo techniczne. Najgorsze pod tym wzgledem sa ksiazki w jezyku francuskim. Doslownie kazde slowo a nawet skroty sa tlumaczone na francuski. Okropnie sie to czyta.

Z drugiej strony nadmiar angielskich slow moze odstraszyc potencjalnych klientow.
}
2014-11-10 20:07:23 = Rumpelstiltskin
{
"Sporo miejsca zejdzie też na sam CPU i logiczne elementy, z których składa się aktywnie działający program (włókna/wątki/procesy/etc). W takim miejscu nie może zabraknąć czegoś o IPC/socketach" - a będzie jakieś wspomnienie o FLOPS itp? W książkach do programowania przeważnie jest mało informacji na ten temat.
}
2014-11-15 10:43:20 = a1
{
kupie
}
2014-11-15 21:48:11 = K@mil
{
Niech nie będzie sztucznych tłumaczeń, myślę, że dla odbiorców tej książki (czytaj programistów) nadmiar angielskich zwrotów nie będzie problemem. Myślę, że większość była by za użyciem słowa string niż ciąg znaków, napis czy zmienna znakowa.

Jakbyś miał problem z testerami (chociaż wątpię), to i ja chętnie bym pomógł, a na razie czekam z niecierpliwiony.

}
2014-11-16 23:36:09 = gemGreg
{
To miło, że książkę napiszesz po Polsku :) Chętnie ją też kupię.
}
2014-11-19 15:22:42 = mgrzeg
{
Pomysł brzmi baaardzo interesująco! Sam autor to gwarancja sukcesu :) Mam nadzieję jednak, że to początek dłuższej drogi, bo w zapowiedzi brakuje wielu tematów, o których powinieneś napisać kilka osobnych książek :)
}
2014-11-19 17:52:49 = Łukasz
{
Nie mogę się doczekać :]
}
2014-11-25 10:55:02 = Ciapol
{
W razie czego też piszę się na testera książki.
Zapowiada się rewelacja!
}
2014-11-26 21:56:28 = to_jest_moj_nick
{
Fajnie by bylo gdybys zrobil liste twoich ulubionych ksiazek o informatyce dla bardziej zaawansowanych czytelnikow. W moim miescie dostepne sa tylko same podstawowe typu windows for dummies, HTML/PHP itd. Biblioteka wydzialu informatyki jest uboga jak ch*lera. Musze wszystko kupowac online a jak wiadomo ciezko ocenic jakosc nie majac ksiazki w reku. Juz kilka razy wywalilem kase w bloto a jak wiadomo ksiazki naukowe do tanich nie naleza :)
Jest nadzieja, ze kiedys zrobisz taka liste?
}
2014-11-26 21:59:59 = Gynvael Coldwind
{
@to jest moj nick
Na szybko - druga połowa posta http://gynvael.coldwind.pl/?id=427 (uh, tak, wiem, lista jest dość uboga).
}
2014-11-26 22:11:44 = Gynvael Coldwind
{
@lolek
Zgoda, zgoda ;)
Wrzucę za kilka dni mini-post z kilkoma słówkami nad których tłumaczeniem muszę sie dłużej zastanowić.

Co do promocji ebook+papier - to w zasadzie pytanie do PWN (na pewno nie zaszkodzi, jeśli ich o to zapytasz ;>).

@dynamo
Taak, generalnie trzeba znaleźć balans. Póki co taką zasadą, którą staram się kierować, jest: jeśli polska wersja słowa faktycznie jest używana w środowisku, to jej użyje; jeśli jednak korzysta się z angielskiego terminu lub bezpośredniego spolszczenia, to będę używał tej wersji. Jest to o tyle problematyczne, że środowisk jest dużo i w każdym się inaczej mówi ;)

@Rumpelstiltskin
Hmm, może i jakieś wspomnienie się znajdzie - zobaczę. TBH mało na floating pointsach operuje (tzn. tyle co zwykle), więc bardziej mnie zawsze MHz/GHz procesora + timingi podstawowych operacji interesowały (niekoniecznie arytmetycznych) niż flopsy. Ale dla pewnie dla "kompletności" i o tym wspomnę.

@a1
Cool! :)

@K@mil
@Ciapol
Ad testy - jak pisałem wcześniej - mam komplet, ale jeśli ktoś by się wyłamał, to... puśćcie mi mejla plz :)

@gemGreg
O, cześć ;) Cool!

@mgrzeg
Haha, OK ;)
Póki co spróbuje jedną skończyć - a nuż się uda ;>

@Łukasz
Me too ;)
}
2014-12-03 22:36:11 = myst
{
Wow, bardzo dlugo tu nie zagladalem a tu taki news. Swietna informacja i powodzenia!
}
2014-12-08 10:55:31 = Quirinnos
{
Chcę już preorder :D
}
2015-01-11 03:53:26 = czytelnik
{
Z ciekawości tak wygląda proces pisania takiej książki od strony technicznej?
Tzn. w jakim środowisku/języku ją tworzysz (Word/LateX)?
}
2015-01-11 09:30:03 = Gynvael Coldwind
{
@myst
Thx ;)

@Quirinnos
Ah, dobrze, że przypominasz. Pingnę PWN czy da się to zorganizować jakoś.

@czytelnik
Google Docs, z uwagi na dwie rzeczy:
- bardzo ułatwioną współpracę z innymi osobami (redaktorami/recenzentami/testerami) - klikam "share" i już mogą komentować - zero dodatkowego softu, uczenia się LaTeXa, etc
- dostęp do książki z dowolnego komputera bez synchronizacji plików

Są też wady tego rozwiązania, które staram się na bieżąco zgłaszać jako bugi ;)
}
2015-03-29 10:30:18 = Radek
{
kiedy ta ksiązka wyjdzie ?:D czy jużjest dostepna w sklepach
/gdzies?
}
2015-04-30 06:58:51 = Gynvael Coldwind
{
@Radek
Niestety, wolno mi idzie więc dopiero w drugiej połowie 2015 się pojawi.
}
2015-05-20 17:46:03 = Rashmistrz
{
Wkleiłem link na forum programistyczne
i zdziwiła mnie reakcja jednego z użytkowników.
http://cpp0x.pl/forum/temat/?id=4756&p=508
}
2015-05-21 07:34:12 = Gynvael Coldwind
{
@Rashmistrz
Cóż, różni ludzie różnie patrzą na programowanie (a w zasadzie na dowolne zajęcie). Niektórzy traktują je czysto użytkowo (a nawet, cytując podlinkowaną wypowiedź, "trochę jako poświęcenie"), a innych (parafrazując) fascynuje jak zrobić daną rzecz na N-ty sposób.
Raczej nie ma w tym nic dziwnego imo ;)
}
2015-05-21 21:04:59 = Rashmistrz
{
@Gyn
Widzę, że zapowiada się świetny tytuł...
Na pewno z chęcią kupię i przeczytam.

Zawsze chciałem poznać wszystko
co dzieje się w programach od podszewki...

A co ważne dla mnie, będę mógł się w końcu nauczyć
czytać zawartość standardowych bibliotek w C++ :D


Czy będzie tam zawarte coś w stylu,
że będziemy przechodzić przez
paradygmaty programowania
i poznawać je od strony
asembler-owej / kodu maszynowego,
bądź pisanie programu w edytorze
szesnastkowym jak to na początkach było?

Jak i czy będzie temat taki w stylu:
"Notatnik też wykonuje obliczenia."?

Aż mam wypieki na twarzy,
myśląc o tym co będzie w niej zawarte.


BTW
Widzę, że post stary, więc się pytam:
Jak poszły prace nad nią przez ten czas?
}

Add a comment:

Nick:
URL (optional):
Math captcha: 6 ∗ 6 + 4 =