Bardzo krótki news: wrzuciłem wersję bardzo-alpha serwisu książki; póki co można tworzyć konta i wrzucać flagi. Zachęcam do testów - https://zrozumiecprogramowanie.pl/ (HTTPS only). W następnym tygodniu postaram się podpiąć kolejną część serwisu (erraty). I tyle.

Comments:

2015-12-14 06:27:16 = KaCzKa
{
Szkoda, że papierowa i e-book kosztują osobno. Kupiłem papier i teraz drugie tyle nie dam za e-book... Ciekawe czy kiedyś autorzy dojdą do koncepcji, żeby obie wersje dawać w jednej cenie, bo przecież treść jest ta sama...Rozumiem, że e-book bez papieru taniej, bo odpada drukowanie i logistyka, ale papier bez e-booka nie powinien być :)

Takie moje zdanie.
}
2015-12-14 07:25:46 = Mandulzz
{
@KaCzKa
Ja myślę, że to nie wina autorów. To raczej wydawca chce zarobić jak najwięcej.
}
2015-12-14 08:07:47 = WhiteLightning
{
Gyn - co do erraty na stronie, zmien kolor z tego zarowiastego zielonego na jakis inny, bo bez zaznaczenia tekstu nie da sie praktycznie przeczytac tego co jest w tej linijce.
}
2015-12-14 08:07:48 = Gynvael Coldwind
{
@KaCzKa
Nie wiem czy widziałeś poprzedni post - tam się odniosłem do podobnego komentarza, który na FB się pojawił :)
Konkretniej:

"""
Btw, od razu zaadresuje uwagę, która na FB się pojawiła - tj. że w sumie fajnie by było, gdyby e-book był dodawany do egzemplarza papierowego za darmo lub np. za 10% ceny. Mi pomysł się bardzo podoba (przy czym ja nie jestem wydawnictwem, które musi się jakoś utrzymać ;p), natomiast nie pomyślałem o tym zupełnie jak pracowałem nad umową, więc wyszło jak wyszło (też nie jest powiedziane, że wydawnictwo by na to poszło nawet jeśli bym o tym pomyślał). Proponuje natomiast aby osoby zainteresowane takimi rozwiązaniami pojawiającymi się w przyszłości wysłały mejla do wydawnictwa z uwagami na ten temat (serio - te mejle są czytane).
"""
}
2015-12-14 08:09:01 = Gynvael Coldwind
{
@WhiteLightning
Ładny race condition z komentarzami ;)

Ad zielony - kurcze, masz rację. Ten fragment był copy-paste z poprzedniej wersji "serwisu", jak tło jeszcze było białe.
No nic, idę to zmienić.
}
2015-12-14 19:16:39 = sebas86
{
Dla mnie wystarczającą opcją będzie wydawanie ebooka i papieru w tym samym czasie, gdyby wersja elektroniczna była wydana od razu kupiłbym ją zamiast makulatury – ratujcie drzewa! Ale cóż nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. ;)
}
2015-12-15 18:34:54 = Czytelnik
{
Gratulacje dla autora, bardzo fajnie sie czyta!

Wlasciwie to kupilem dwie e-ksiazki, ktore byly w promocji, "Zrozumiec programowanie" oraz "Czysty kod" autorstwa Roberta C. Martina.

Czytam obie na raz i musze przyznac, ze listingi Pana GC lamia wszelkie zasady, ktore autor "Czystego kodu" stara sie przekazywac. Przede wszystkim chodzi o to, ze funkcje maja byc jak najkrotsze i wykonywac tylko jedna rzecz.

Chetnie uslysze komentarz naszego autora :-)

A "Zrozumiec programowanie" jak najbardziej polecam :-)
}
2015-12-15 19:42:36 = Gynvael Coldwind
{
@sebas86
Yup, to jedna z rzeczy, które mam zapisane do poprawy "przy następnej okazji" :)

@Czytelnik
Dzięki ;)

Ad listingi - zwróć uwagę, że bardzo dużo kodu zaprezentowanego w książce to krótkie eksperymenty ad-hoc lub przykłady, które z definicji miały być krótkie. Nie jest to natomiast kod jakości produkcyjnej - stąd np. wrzucanie masy kodu do main.
Nie każdy tworzony kod musi być jakości produkcyjnej - czasem byłaby to po prostu strata czasu :)
W przypadku tej książki jest kilka fragmentów, które miały być trochę ładniejsze (ale nadal relatywnie proste) - chodzi o projekty, które faktycznie miały jakąś funkcję (tj. nie były tylko przykładem użycia funkcji), np. web chat z rozdziału o sieciach.

W każdym razie, jeśli masz jakiś konkretny listing na myśli, to daj znać, możemy o nim podyskutować :)
}
2015-12-18 22:43:15 = halas
{
Jak się wchodzi na stronę z zablokowanym js to pojawia się informacja o tym, że to autor strony coś zepsuł:
(Ups. Wygląda na to, że z jakiegoś powodu serwer nie odpowiada tak jak powinien. Powodów może być kilka, np.:

Gynvael coś schrzanił po stronie serwera.
Gynvael coś schrzanił po stronie klienta (JavaScriptu).
Padł serwer. Bo tak.
Twój dostęp do Internetu ← umarł.

Jeśli chcesz, sprawdź w konsoli JavaScriptu czy widać jakieś błędy - jeśli tak, daj znać Gynowi via e-mail (gynvael@coldwind.pl). Możesz również chwilę zaczekać - a nuż Samo Się™ naprawi.
)
A tego prostego przypadku, że jest włączony NoScript nie obsługuje :)
}
2015-12-18 22:54:14 = Gynvael Coldwind
{
@halas
Niestety, to jest SPA (Single-Page Application), więc JS jest dość dużo (13 KB mojego + jakiś miliart giga angularjs).
}
2015-12-19 10:47:33 = L35zy_87
{
Książka świetna,już kupiona. Oczywiście odwieczny problem papierowa vs cyfrowa... Będzie trudniej szukać CTFów,chyba żeby wziąć się za skaner i pobawić się OCR...
/* no ale na pewno nie podzielę się z internetami więc spokojnie :D - jedyna rzecz którą puszczałem swobodnie w internety to digitalizacja książki z lat 70-tych bodajże której autor nie żyje - spoza informatyki zresztą */

Jedyna uwaga jaką mam krytycznie jak na razie: pod względem błędów typu overflow (buffer,stack itd), to trochę za mało w niej na razie znalazłem o tym. Nie przeczytałem jeszcze całości,ale chyba potraktowałeś to trochę po macoszemu a w sytuacji początkującego, który chciałby się dowiedzieć pewnie by się przydało zrozumieć co się właściwie dzieje). Wiem,że niby jest o tym u cioci Wikipedii (niby coś tam piszą i przynajmniej w wypadku przepełnienia bufora nawet ma to chyba sens,ale...), ale choćby praktyczne wyjaśnienie jak to się dzieje, i co można zrobić żeby uniknąć takich cudów na choć 1 stronę byłoby fajne.

Książka generalnie i tak pożyteczna i udana.
}
2015-12-19 16:10:37 = Look
{
@Gynvael Coldwind - mam pytanie/prośbę nie związaną w sumie z postem. Myślę ,że ciekawym tematem na podcast było by opis użycia programu Process Explorer (jako przykład, ponieważ jest pewnie dużo tego typu programów). Wydaje mi się, że kiedyś również wspominałeś o tym programie. Jest to świetne narzędzie, dające dużo możliwości diagnostycznych. Niestety brak wiedzy odnośnie procesów utrudnia poprawne analizowanie tego wszystkiego. Szczególnie rzeczy podlegająceg pod "System" itp. Fajnie gdybyś omówił jak czytać co proces w danej chwili robi, w jaki sposób korzysta z dysku itp. Pewnie z jakimś teoretycznym wprowadzeniem odnośnie procesów itp. Ostatnio mam duże zużycie dysku i ciężko mi wprost odczytać co tam się dzieje naprawdę. Popraw mnie jeżeli się mylę co do znajomości Twojej tego programu i daj feedback co o tym myślisz ;)

Pozdrawiam
}

Add a comment:

Nick:
URL (optional):
Math captcha: 4 ∗ 8 + 6 =