screen ze streama testowegoW niedzielę zrobiłem krótki testowy stream na livecoding.tv (video) i wygląda na to, że i mi się spodobało, i trochę osób było tym zainteresowanych. W związku z czym zaplanowałem dwa kolejne streamy: pierwszy w najbliższy czwartek (3.2.2016) o godzinie 19:00 (1-2h), a drugi dzień później, w piątek, o 17:00 (2-3h). W czwartek chciałbym nadrobić zaległy temat z podcastów youtube'owych - "jak zaprojektować/zrobić aplikację obiektową na podstawie prostej gry kółko i krzyżyk" - czyli coś dla bardziej początkujących programistów (będzie głównie Python, może trochę C++). Na piątek myślałem o jakimś RE albo security; podczas głosowania na temat streamu testowego drugą pozycję zajął ten temat: "Przerabianie aplikacji (prostej/przykładowej) bez dostępu do kodu źródłowego: RE, patch, Python, ASM", więc myślę właśnie o tym (chyba, że w między czasie pojawi się coś lepszego).

Gdzie: livecoding.tv/gynvael/
Kiedy: Czwartek 4.2.2016, godzina 19:00 oraz Piątek 5.2.2016, godzina 17:00
Język: Polski

Pseudo-FAQ:

Q: Co się stało z video na YouTube?
A: Będą, niestety jeszcze nie teraz. Generalnie na jedno video schodzi mi jakieś 10h per 15 minut nagrania (głównie przygotowanie kodu, grafik i edycja tyle zajmuje; samo nagranie i edycja dźwięku to około godzina), a obecnie trudno mi zaalokować tyle czasu w pojedynczej sesji. Z livestreamami jest trochę prościej - oczekiwania co do nich są trochę inne, a ja nie muszę się do nich za bardzo przygotowywać - stąd chcę spróbować również tej formy. Niemniej jednak format YT jest nadal dla mnie atrakcyjny i zdecydowanie w planach mam kolejne video wrzucane na YouTube.

Q: Czy to znaczy, że streamy będą regularnie?
A: W tym momencie w planie jest zrobienie kilku i sprawdzenie czy jest zainteresowanie. Jeśli będzie, będą kolejne.

Q: Stream testowy był trochę trudny / w sam raz - czy będziesz robił tylko streamy na tym poziomie?
A: Dostałem dość dużo głosów typu "fajne fajne, ale nic nie rozumiem; następnym razem mogłoby być coś prostszego?". I równie dużo głosów "tak trzymać!". W związku z czym pomysłem na ten moment jest przeplatanie łatwych i trochę bardziej zaawansowanych tematów. Koncept ten może się zmienić oczywiście.

Pytanie również do Was - co sądzicie o tym pomyśle?

Cheers!

Comments:

2016-02-03 08:22:01 = yasiu
{
Super pomysł :)! Z pewnością będę brał udział w obu streamach. chociaż szkoda, że drugi tak wcześnie - tak trochę w "porze obiadowej". Co do stopnia trudności, to zawsze możesz podrzucić lub zaproponować jakieś materiały, które by ludzie mogli przeczytać na dany temat by mieli jakikolwiek wstęp do tematu.
}
2016-02-03 12:08:29 = Sygurd
{
Na YT też można streamować, a przynajmniej wszystko w html5. Livecoding widzę tylko we flashu. Przez niektórych nieużywany.
}
2016-02-03 17:48:38 = Slony
{
Inicjatywa super, tylko ten flash :(
}
2016-02-03 18:31:26 = piotrekb
{
Ekstra ;-)
A będzie możliwość obejrzenia tego później ? bo niestety w godzinach streamowych jestem w pracy, a bardzo ciekawe tematy się szykują ;-)
}
2016-02-03 20:32:17 = Gynvael Coldwind
{
@yasiu
Powiedzmy, że to raczej wyjątek. Streamy zazwyczaj będą pewnie później niż o 17 :)
Dobry pomysł ad materiały, pomyślę nad tym.

@Sygurd, @Slony
"We will finally bury Flash in the next release Livecoding.tv 2.4 HTML5 desktop streaming should be available in 2-3 weeks."

@piotrekb
Tak, jest archiwum na livecoding.tv :)
}
2016-02-04 06:26:15 = re
{
Jak najbardziej za! Oby wincyj takich rzeczy!
Ktoś na facebooku rzucił pomysł z serią OS dev od podstaw, popieram w 100%.
Poza tym myślę, że przeplatanie tematów to dobry pomysł, żeby każdy coś z tego miał.
}
2016-02-04 16:00:37 = mitcom
{
"pierwszy w najbliższy czwartek (3.2.2016) o godzinie 19:00 (1-2h)" więc w środę czy czwartek? W amerykańskim zapisie to też na środę wygląda... :p
}
2016-02-04 17:06:26 = siwyi
{
Stream był świetny! W tej tematyce ogólnie ciężko znaleźć rozwiązywanie problemów 'na żywo', dlatego myślę, że te livestreamy będą bardzo wartościowe dla każdego zainteresowanego. Tak trzymaj!
}
2016-02-04 17:16:01 = Piter_OS
{
Oczywiście livecoding mega, bardzo się cieszę że wziąłeś pod uwagę tą propozycję o której kiedyś wspomniałem Ci w komentarzu.
Właśnie czekam na start kolejnego streama bo będzie ciekawie.
Wspominasz o tym, że tematy będą się przeplatać łatwiejsze z trudniejszymi to mam propozycje żeby temat streama wybierać z wyprzedzeniem i ew na blogu umieszczałbyś informacje z jakimi tematami warto byłoby się zaznajomić na co zwrócić uwagę, żeby lepiej przyswoić temat ze streama. Napisanie takiej listy zagadnień zajęłoby Ci raptem pare minut a uważam, że wielu osobom w tym mi by pomogło. Czasem jakbyś miał jakiś fajny link/książkę mógłbyś też zasugerować ale żebys nie musiał szukać materiałów to głównie żeby sie pojawiał spis zagadnień do zapoznania się :)

Osobiście jeśli chodzi o tematykę streamów chętnie oglądałbym tematykę RE/ASM/SECURITY/C/C++

Pozdrawiam
Piter_OS
}
2016-02-04 17:37:59 = Czechuuu
{
Witaj Gynvael;

Ostatni stream bardzo, bardzo.. positive. Ja osobiście nie uważam, żeby był trudny, na pewno sam bym tego nie powtórzył, aczkolwiek dosyć fajnie przyswajam programowanie jako, że poznałem sporo mechanizmu i kilku już języków i dość trochę na temat sieci/ security itp.. No i RE również liznąłem. Natomiast powtórzyć to byłoby mi ciężko. Zaprezentowany kontent w niedziele był bardzo przyzwoity i myślę, że może to posłużyć za pewne preludium do czegoś, co później będzie prostym i zrozumiałem dla każdego obecnego wtedy widza. Może zacznij naukę przez streamy początkujących.

Starym wyjadaczom też to pewnie się przyda, bo problemy nie będą znane i dla nich mentalnie też to będzie wyzwanie, a dla początkujących forma nauki. Myślę, że to byłoby fajne.. 1-2h lekcji to nie jest zbyt wiele ale też i nie mało, na pewno mocno szerokich problemów byś nie poruszył, ale nie o to chodzi na etapie nauki, aby zawalić głowy milionem informacji, kwestia to przekazać jest zwięźle i treściwie :) Dar do nauczania masz, bo między innymi trochę od Ciebie nauczyłem się i C i RE i zaraziłeś mnie security.

Pozdrowionka o/
}
2016-02-05 22:04:23 = staly_czytelnik
{
Dzięki za świetne materiały, chociaż przyznam, że nie wszystkie tematy jestem w stanie ogarnąć. Video o explotacji to na razie dla mnie kosmos ;-)

PS
Mógłbyś napisać jakiego motywu używasz do gVima? Kiedyś był to Ironman, teraz widzę inny.

Pozdrawiam
}
2016-02-05 22:52:31 = Stefan
{
Jeśli istnieje możliwość dodania do archiwalnych filmików innych jakości video, np 460p to bardzo bym prosił.
}
2016-02-08 10:47:34 = Radom
{
Szkoda, że przeczytałem o tym dopiero w niedzielę :(

Pozdrawiam
Radom
}
2016-02-08 18:05:22 = Andrzej
{
Mam pytanie co do pisania exploita, od samego początku miałeś program na komputerze, dzięki temu mogłeś go wrzucić do debuggera. W normalnych warunkach nie ma się tego pliku, w jaki sposób wtedy znaleźć błąd w programie, który znajduje się na serwerze?
}

Add a comment:

Nick:
URL (optional):
Math captcha: 5 ∗ 10 + 1 =