Takie krótkie info, że "Serious Cryptography: A Practical Introduction to Modern Encryption" autorstwa Jean-Philippe Aumassona została przetłumaczona na polski i wydana przez wydawnictwo PWN pod polskim tytułem "Nowoczesna kryptografia: Praktyczne wprowadzenie do szyfrowania". O książce wspominałem już na livestreamie (kilkukrotnie), ale wspomnę i tutaj - wg. mnie to świetna pozycja wprowadzająca do praktycznej kryptografii, tj. jeśli ktoś jest zainteresowany np. CTFami i zadaniami z kategorii "crypto", to jest to pozycja w zasadzie obowiązkowa. Podobnie w przypadku szukania błędów w kodzie korzystającym z dobrodziejstw kryptografii, np. przy okazji pentestów czy code security review (jak wiecie jest różnica między bezpiecznym algorytmem szyfrującym a faktycznym bezpiecznym użyciem takiego algorytmu w programie).

Księgarnia PWN: https://ksiegarnia.pwn.pl/Nowoczesna-kryptografia,747540506,p.html
Inne księgarnie (ceneo): https://www.ceneo.pl/62138294

P.S. Jestem jednym z patronów medialnych polskiego wydania tej książki, stąd mój blurb na jej okładce. Jest to pierwsza i póki co jedyna książka w Polsce (poza .pl była jeszcze ta), której patronuje (srsly, good stuff ;>).
P.S.2. Moje zadanie Better ZIP z Google CTF 2018 Quals było zainspirowane kilkoma stronami z tej książki :) (zadanie wraz ze źródłami, wideo z rozwiązania (start 28:45))

Comments:

2018-07-16 12:04:10 = Ssaku
{
Polecasz bardziej orginał, czy tłumaczenie? ;-)
}
2018-07-20 10:00:48 = terryhj
{
Cześć, szukam kogoś kto zrobi update i dorzuci moduł(wtyczke) security (coś w rodzaju firewalla) do stronki w drupalu.
}
2018-08-06 16:12:26 = Rafał
{
Mnie ciekawi, czy spora liczba błędów opublikowana w erracie na stronie amerykańskiego wydawcy (https://nostarch.com/SeriousCrypto) została uwzględniona w polskim wydaniu?
}
2018-08-06 16:55:04 = Gynvael Coldwind
{
@Ssaku
Osobiście preferuje oryginały, ale to tylko osobista preferencja ;)

@terryhj
Uhm... Powodzenia w poszukiwaniach I guess?

@Rafał
Świetne pytanie - przekazałem pytanie dalej :)
}
2018-08-08 19:48:18 = Gynvael Coldwind
{
@Rafał
W zasadzie zacytuje odpowiedź, którą dostałem od pani Edyty z PWN:

"""
Sprawdziliśmy temat i tak jak wspomniałam, prawie wszystkie poprawki widoczne na stronie wydawcy USA są uwzględnione w polskiej wersji :) Staraliśmy się być na bieżąco z tą erratą w trakcie prac nad tłumaczeniem i konsultowaliśmy sporne kwestie. Nie zdążyliśmy wprowadzić 4 drobnych korekt które pojawiły się na stronie No Starch już po zakończeniu naszych prac ale poprawimy je przy dodrukach i poinformujemy czytelników. Na szczęście to minimalne zmiany.

Dzięki takim pytaniom możemy szybko reagować :) dzięki!
"""

Nic dodać, nic ująć :) Ekipa z PWN dobrze ogarnęła :)
}
2018-08-09 16:46:32 = Rafał
{
@Gyncael

Dzięki za odpowiedź!

Cieszy fakt, że PWN stanął na wysokości zadania. Kilka tygodni temu zastanawiałem się nad kupnem tej książki w EN, ale po zobaczeniu erraty postanowiłem poczekać na drugie wydanie. I chociaż podobnie jak Ty wolę czytać w oryginale, tak w tym przypadku prawdopodobnie skuszę się na wersję polską. :)
}
2018-08-27 09:58:34 = WhiteLightning
{
Na podstawie angielskiej wersji (nie lubie ksiazek IT po naszemu, bo pozniej jak czytam to czesto sie musze zastanawiac na jakie angielskie slowo/pojecie sie cos przeklada, co utrudnia zrozumienie):

- jako laikowi krypto ksiazka mi sie bardzo podoba, bo temat mnie zainteresowal i nie odbilem sie (do tej pory krypto traktowalem jaka nudna czesc, ktora niestety jest konieczna w sofcie, teraz widze ze jest tez ciekawa). Co najwazniejsze nie jest to ksiazka na zasadzie: wrzucmy duzo strasznej matematyki i pokazmy jacy jestesmy madrzy ze potrafimy to zrozumiec. Mysle ze po przerobieniu calosci bede w stanie podbic umiejetnosci w CTF i rozwiazywac zadania za 200, gdzie teraz ciezko mi ponad 100 wyjsc.

- jest troche bledow, i to w takich miejscach ze cos mi nie pasowalo i poswiecilem troche czasu by zrozumiec o co chodzi, a potem okazywalo sie ze jest blad. Wiec przed lektura warto otworzyc errate, zaznaczyc olowkiem wszystkie takie miejsca i dopiero potem czytac.

- to pisze tylko i wylacznie na podstawie jednego komenatrza z sieci, ale jeszcze nie dotarlem w lekturze do tego miejsca: byl zarzut do ksiazki, ze w niektorych miejscach sa uproszczenia ktore moga byc grozne, np. ze nonce jest uzyty zamienny z IV (komentarz Marcina tutaj: https://niebezpiecznik.pl/post/nowoczesna-kryptografia-praktyczne-wprowadzenie-do-szyfrowania/ )
}

Add a comment:

Nick:
URL (optional):
Math captcha: 7 ∗ 9 + 2 =