Od zeszłego czwartku do wczorajszego późnego popołudnia miałem maraton konferencyjny - w czwartkowy wieczór warsztaty z reverse engineeringu w ramach SEConference w Krakowie (o których wspominałem kilka postów temu), w piątkowy poranek prelekcja "Reverse Engineering for fun and profit" również w ramach SEConference (również wspomniana wcześniej), a 5 godzin później konferencja Inżynierii Gier Komputerowych w Siedlcach (dla odmiany, jako uczestnik ;>; o IGK napiszę w następnych postach).
Uwaga na początek - fotografie użyte w niniejszym poście są autorstwa i zostały udostępnione przez Pawła Wilka, za co serdecznie mu dziękuje ;)
Zacznę od linka do prezentacji z SEConference: sec2k10.pdf (dodam, że slajdy niestety dużo nie powiedzą osobom które nie miały okazji widzieć prelekcji)
Jeśli chodzi o materiały z warsztatów, to postanowiłem ich nie udostępniać - jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłości jeszcze będę je chciał poprowadzić, więc po co spoilerować :)
Zdradzę natomiast tyle, że trwały 3 godziny i 15 minut, i przez ten czas udało nam się zrobić w prawie w całości 3 z 4 zadań, tj. udało nam się zdobyć 10 cyfrowy pin do pinpadu (opartego o ATMEGA 8 - w tym miejscu wielkie podziękowania dla Przemka "MeMeK'a" Świercza za przygotowanie hardware'u - THX MeMeK!), udało się znaleźć rozwiązanie do Crack Me opartego o OS Amber (odpalanego po starcie komputera, a przed Windowsem), oraz szybko rozprawić się z "zaszyfrowanym" formatem archiwum (zawierającym trochę tajnych danych ;>). Jedno zadanko - crackme pod Windowsa - tylko omówiłem, z uwagi na zwiększającą się wartość t, a zmniejszający delta t między chwilą obecną a limitem czasu ;)
Wracając do podziękowań za pomoc przy warsztatach, chciałbym jeszcze podziękować ugrupowaniu ASG Guardian Angels za przygotowanie filmików umilających warsztaty fabułą, a w szczególności:
* Samlisowi za reżyserie, montaż, zdjęcia, zorganizowanie całości oraz entuzjastyczne podejście do mojego pomysłu
* Haldirowi, Hojnemu, Oliemu, Resnusowi, Rzuffowi, Szamanowi, Wojtusiowi za poświęcenie czasu i wystąpienie w filmikach
* jeszcze raz Hojnemu i Oliemu za zdjęcia
* oraz Subzero za wypożyczenie rekwizytu na kółkach ;)
Dzięki ;)
Podsumowanie z ankiet (które wypełniali uczestnicy na warsztatach) wrzucę później. Póki co powiem tylko, że warsztaty zostały ocenione pozytywnie, co mnie bardzo cieszy, szczególnie, że były to w zasadzie pierwsze warsztaty które miałem okazje prowadzić.
Jeśli zaś chodzi o moją prelekcje piątkową, to była ona bardzo popularno-naukowa, tj. nie było grama assemblera na całych 67 slajdach, więc żywię nadzieje, że nawet osoby nietechniczne się nie nudziły (chociaż przypuszczam, że liczna delegacja z krakowskiego ESETu, jak i kilka osób ze sceny, zasypiała na siedząco ;D pozdrawiam btw ;>). Opowiadałem głównie o zastosowaniach reverse engineeringu przez kilka różnych grup, tj. hobbystów, profesjonalistów, researcherów oraz "black market".
Po mojej prelekcji miałem jeszcze okazję zobaczyć prelekcje j00ru na temat błędów w kernelu systemu Windows, i przyznaje, że mimo iż stale współpracuje z j00ru, to i tak zaskoczył mnie kilkoma nowymi informacjami ;)
Po powyższej prelekcji niestety pobiegliśmy na pociąg do Warszawy (a potem Siedlec) i nic więcej o SEConference nie wiem, czego prawdę mówiąc bardzo żałuje, bo agenda wyglądała bardzo obiecująco :( Przeczytałem później tylko na stronie, że w sobotę konferencja została przerwana, z uwagi na tragiczne wydarzenia ze Smoleńska.
OK, i w zasadzie tyle na ten post. Zachęcam czytelników obecnych na moich wykładach albo prelekcji, do skomentowania tychże, szczególnie istotne są dla mnie informacje co było źle (żebym mógł to poprawić), a co było dobrze (co bym mógł się tego trzymać). Oczywiście czytelników, którzy nie mieli okazji pojawić się na moich warsztatach/prelekcjach, również zachęcam do pozostawienia komentarzy ;)
P.S. dodam jeszcze, że dostałem na SEConference pozytywny feedback na temat primaaprilisowego żartu ;)
2010-04-13:
Comments:
Świetne wprowadzanie do RE. Myślę, że zaciekawiłeś mniej wtajemniczonych pokazując im możliwości jakie daje reversing.
j00ru trochę sprowadził ich na ziemię terminologią i skomplikowaniem sprawy. Tutaj druga grupa czerpała wiedzę garściami.
Pozdrawiam ;>
Niestety przegapiłem rejestrację na warsztaty. A jak się okazuje były to chyba jedne z najmocniejszych pozycji w agendzie. Sympatycznie jest przypomnieć sobie i poćwiczyć coś, czego nie używa się na codzień.
:)))
Wpadnij na CONFi, tam będzie trochę stuffu który Cię zainteresuje ;)
@Arv
Zapraszam na następne warsztaty w takim razie ;)
@Galcia
Thx ;)
Hehe "pomijając temat" mnie rozbawiło ;)))
Ah, chyba że tak! To pierwsze zazwyczaj jest do obejścia (np. dołączenie do koła naukowego i z jego ramienia pojechanie na konferencje, sponsorowaną przez uczelnie, or sth) :)
Mam nadzieje, że będą jakieś materiały. A są gdzieś dostępne zdjęcia z SEConference?
Uczelnie bywają tak szczodre, ale masz rację jeśli chodzi o szybkość i sprawność działania - zazwyczaj to trooochę trwa.
Co do fotek z SEConference, to no idea, chyba jeszcze ich nie ma nigdzie, ale niedługo na stronie SEConference mają się pojawić.
Ad materiały, jak pisałem w następnym poście, ta, będą, po CONFidence ;)
Można spróbowac znaleźć sponsora w jakims wydawnictwie i napisać relacje. Zawsze taniej wyjdzie
Pozdrawiam
O, świetny pomysł ;)
Na prawdę zainteresowałeś mnie tematem RE. Odniosłem wrażenie, że poziom trudności Twojej prelekcji był idealnie dopasowany do wiedzy większości uczestników - nie przynudzałeś techniczną paplania a doskonale wprowadziłeś wszystkich w tematykę RE. Oby tak dalej!
Pozdrawiam.
Dzięki :)
Powodzenia w RE w takim razie ;)
Pozdrawiam
Add a comment: