2010-04-13:

Post SEConference, materiały

lecture:seconference:igk:gamedev:re
Gyn na SEConferenceOd zeszłego czwartku do wczorajszego późnego popołudnia miałem maraton konferencyjny - w czwartkowy wieczór warsztaty z reverse engineeringu w ramach SEConference w Krakowie (o których wspominałem kilka postów temu), w piątkowy poranek prelekcja "Reverse Engineering for fun and profit" również w ramach SEConference (również wspomniana wcześniej), a 5 godzin później konferencja Inżynierii Gier Komputerowych w Siedlcach (dla odmiany, jako uczestnik ;>; o IGK napiszę w następnych postach).

Uwaga na początek - fotografie użyte w niniejszym poście są autorstwa i zostały udostępnione przez Pawła Wilka, za co serdecznie mu dziękuje ;)

Zacznę od linka do prezentacji z SEConference: sec2k10.pdf (dodam, że slajdy niestety dużo nie powiedzą osobom które nie miały okazji widzieć prelekcji)

fotka z warsztatowJeśli chodzi o materiały z warsztatów, to postanowiłem ich nie udostępniać - jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłości jeszcze będę je chciał poprowadzić, więc po co spoilerować :)
Zdradzę natomiast tyle, że trwały 3 godziny i 15 minut, i przez ten czas udało nam się zrobić w prawie w całości 3 z 4 zadań, tj. udało nam się zdobyć 10 cyfrowy pin do pinpadu (opartego o ATMEGA 8 - w tym miejscu wielkie podziękowania dla Przemka "MeMeK'a" Świercza za przygotowanie hardware'u - THX MeMeK!), udało się znaleźć rozwiązanie do Crack Me opartego o OS Amber (odpalanego po starcie komputera, a przed Windowsem), oraz szybko rozprawić się z "zaszyfrowanym" formatem archiwum (zawierającym trochę tajnych danych ;>). Jedno zadanko - crackme pod Windowsa - tylko omówiłem, z uwagi na zwiększającą się wartość t, a zmniejszający delta t między chwilą obecną a limitem czasu ;)
Wracając do podziękowań za pomoc przy warsztatach, chciałbym jeszcze podziękować ugrupowaniu ASG Guardian Angels za przygotowanie filmików umilających warsztaty fabułą, a w szczególności:
* Samlisowi za reżyserie, montaż, zdjęcia, zorganizowanie całości oraz entuzjastyczne podejście do mojego pomysłu
* Haldirowi, Hojnemu, Oliemu, Resnusowi, Rzuffowi, Szamanowi, Wojtusiowi za poświęcenie czasu i wystąpienie w filmikach
* jeszcze raz Hojnemu i Oliemu za zdjęcia
* oraz Subzero za wypożyczenie rekwizytu na kółkach ;)
Dzięki ;)

Podsumowanie z ankiet (które wypełniali uczestnicy na warsztatach) wrzucę później. Póki co powiem tylko, że warsztaty zostały ocenione pozytywnie, co mnie bardzo cieszy, szczególnie, że były to w zasadzie pierwsze warsztaty które miałem okazje prowadzić.

fotka z prelekcjiJeśli zaś chodzi o moją prelekcje piątkową, to była ona bardzo popularno-naukowa, tj. nie było grama assemblera na całych 67 slajdach, więc żywię nadzieje, że nawet osoby nietechniczne się nie nudziły (chociaż przypuszczam, że liczna delegacja z krakowskiego ESETu, jak i kilka osób ze sceny, zasypiała na siedząco ;D pozdrawiam btw ;>). Opowiadałem głównie o zastosowaniach reverse engineeringu przez kilka różnych grup, tj. hobbystów, profesjonalistów, researcherów oraz "black market".

Po mojej prelekcji miałem jeszcze okazję zobaczyć prelekcje j00ru na temat błędów w kernelu systemu Windows, i przyznaje, że mimo iż stale współpracuje z j00ru, to i tak zaskoczył mnie kilkoma nowymi informacjami ;)

Po powyższej prelekcji niestety pobiegliśmy na pociąg do Warszawy (a potem Siedlec) i nic więcej o SEConference nie wiem, czego prawdę mówiąc bardzo żałuje, bo agenda wyglądała bardzo obiecująco :( Przeczytałem później tylko na stronie, że w sobotę konferencja została przerwana, z uwagi na tragiczne wydarzenia ze Smoleńska.

OK, i w zasadzie tyle na ten post. Zachęcam czytelników obecnych na moich wykładach albo prelekcji, do skomentowania tychże, szczególnie istotne są dla mnie informacje co było źle (żebym mógł to poprawić), a co było dobrze (co bym mógł się tego trzymać). Oczywiście czytelników, którzy nie mieli okazji pojawić się na moich warsztatach/prelekcjach, również zachęcam do pozostawienia komentarzy ;)

P.S. dodam jeszcze, że dostałem na SEConference pozytywny feedback na temat primaaprilisowego żartu ;)

Comments:

2010-04-13 16:52:03 = Krzywy
{
Było ok. Nie zasypiałem dlatego, że twoja prelekcja była nudna ale ze zmęczenia po podróży. (Na 3cim wykładzie było widać jak mi głowa leciała).

Świetne wprowadzanie do RE. Myślę, że zaciekawiłeś mniej wtajemniczonych pokazując im możliwości jakie daje reversing.

j00ru trochę sprowadził ich na ziemię terminologią i skomplikowaniem sprawy. Tutaj druga grupa czerpała wiedzę garściami.

Pozdrawiam ;>
}
2010-04-13 17:13:17 = Arv
{
Zauważyłem, że poziom prelekcji sprowadza się często do poziomu wszystkich, bez wyjątku, słuchaczy. Może to i dobrze.
Niestety przegapiłem rejestrację na warsztaty. A jak się okazuje były to chyba jedne z najmocniejszych pozycji w agendzie. Sympatycznie jest przypomnieć sobie i poćwiczyć coś, czego nie używa się na codzień.
}
2010-04-13 17:15:45 = Galcia
{
Bardzo pozytywna prelekcja! Pomijając temat, masz dar do takich rzeczy ;D No i oczywiście zapał i talent! Oby więcej takich wykładów! :D
}
2010-04-13 20:39:54 = Gynvael Coldwind
{
@Krzywy
:)))
Wpadnij na CONFi, tam będzie trochę stuffu który Cię zainteresuje ;)

@Arv
Zapraszam na następne warsztaty w takim razie ;)

@Galcia
Thx ;)
Hehe "pomijając temat" mnie rozbawiło ;)))

}
2010-04-14 08:32:50 = Krzywy
{
@Gyn: wiesz, że bardzo bym chciał ale fundusze ograniczają. Poza tym 24 maja - urodziny mojej dziewczyny czego jak wiesz, nie mogę przegapić. Gratuluję znalezienia vulnów na windoze :D
}
2010-04-14 09:45:44 = Gynvael Coldwind
{
@Krzywy
Ah, chyba że tak! To pierwsze zazwyczaj jest do obejścia (np. dołączenie do koła naukowego i z jego ramienia pojechanie na konferencje, sponsorowaną przez uczelnie, or sth) :)
}
2010-04-14 10:06:29 = Krzywy
{
@Gyn: nie pomyślałem, że uczelnia była by tak szczodra. Odpowiedz na podanie pewnie dostał bym za rok na przyszłą konfe. A koło naukowe też nie matka teresa. Trzeba by było coś tam robić, niekoniecznie związane z RE.

Mam nadzieje, że będą jakieś materiały. A są gdzieś dostępne zdjęcia z SEConference?
}
2010-04-14 10:49:03 = Gynvael Coldwind
{
@Krzywy
Uczelnie bywają tak szczodre, ale masz rację jeśli chodzi o szybkość i sprawność działania - zazwyczaj to trooochę trwa.
Co do fotek z SEConference, to no idea, chyba jeszcze ich nie ma nigdzie, ale niedługo na stronie SEConference mają się pojawić.
Ad materiały, jak pisałem w następnym poście, ta, będą, po CONFidence ;)
}
2010-04-14 19:56:48 = radom
{
Czekam z niecierpliwością na materiały.
Można spróbowac znaleźć sponsora w jakims wydawnictwie i napisać relacje. Zawsze taniej wyjdzie

Pozdrawiam
}
2010-04-15 08:25:43 = Gynvael Coldwind
{
@radom
O, świetny pomysł ;)
}
2010-04-15 14:01:19 = streser
{
Wykład był świetny!

Na prawdę zainteresowałeś mnie tematem RE. Odniosłem wrażenie, że poziom trudności Twojej prelekcji był idealnie dopasowany do wiedzy większości uczestników - nie przynudzałeś techniczną paplania a doskonale wprowadziłeś wszystkich w tematykę RE. Oby tak dalej!

Pozdrawiam.
}
2010-04-15 17:45:38 = Gynvael Coldwind
{
@streser
Dzięki :)
Powodzenia w RE w takim razie ;)
Pozdrawiam
}

Add a comment:

Nick:
URL (optional):
Math captcha: 7 ∗ 4 + 3 =