Od początku istnienia tego bloga staram się (tj. nie zawsze to wychodzi) wszystkie posty wrzucać dwóch językach - polskim, oraz angielskim. Niestety, z powodów czasowych, muszę trochę zredukować ten zakres. W związku z czym, od teraz tylko część postów będę publikował w obu językach. Pozostała część będzie publikowana albo tylko po polsku (posty edukacyjne) albo tylko po angielsku (posty techniczne/związane z moimi badaniami).

Tworząc nową wersję swojego bloga doszedłem do wniosku, że w zasadzie publikuje cztery rodzaje postów:
1. Posty edukacyjne jak np. Poradnik Początkującego Programisty czy Zmienne i stałe: wartość, kodowanie, reprezentacja. Zazwyczaj posty z tej grupy są dość długie, w związku z czym tłumaczenie ich zajmuje bardzo dużo czasu, co zazwyczaj niestety kończy tym, że są dostępne tylko w wersji polskiej.
2. "Data dump" jak np. Szwajcarski scyzoryk x86 SSE 4.2: PCMPxSTRy czy Rozwinięcie makra w C/C++. Posty z tej grupy to w zasadzie notatki z tego co się ostatnio nauczyłem, a co uważam za tyle ciekawe, że może zainteresować moich czytelników. Posty te mają średnią długość i w zasadzie 95% z nich jest dostępnych po obu stronach lustra.
3. Research & Developement jak np. Just another PHP LFI exploitation method czy Wolność dla wszystkiego, czyli kompletne anihilowanie pamięci procesu. Są to posty strikte techniczne, często bardzo niszowe i wymagające chociaż kapkę specjalistycznej wiedzy z danej dziedziny żeby coś z nich wynieść. Grupa tych postów niestety nie jest tak duża jak bym chciał. Posty są od średnio-długich do bardzo długich (często w takim wypadku post jest tylko odnośnikiem do zew. pdf'a) i w związku z tym większość z nich jest dostępna tylko w wersji angielskiej (a po stronie polskiej jest notka z linkiem).
4. Inne jak np. niniejszy post, ranty, informacje o konferencjach, etc. Takich postów też trochę jest i, w zależności od dokładnego tematu, są dostępne w jednym lub dwóch językach - np. informacje o konferencji z prelekcjami po polsku zamieszczam ofc. tylko w języku polskim.

Jak można wywnioskować z powyższej rozpiski podział na różne posty w różnych językach i tak ma już miejsca, ale chciałbym go dzisiaj "uoficjalnić" i się owego podziału trzymać. Tak więc...
1. Posty edukacyjne od dzisiaj będę publikował wyłącznie w języku polskim. Przy czym tutaj jedna uwaga - niedługo zamierzam zacząć publikować videocasty również po angielsku i jeżeli będzie duży odzew, to wrócę do publikowania postów edukacyjnych w obu językach.
2. Posty z grupy "Data dump" będę publikował głównie w języku angielskim, chyba że będą to rzeczy które mogą zainteresować również osoby początkujące (zakładam, że osoby zaawansowane znają język angielski w stopniu wystarczającym; nie czynie takiego założenia w przypadku osób początkujących). W przypadku publikacji tylko po angielsku wrzucę po polskiej stronie lustra odnośnik do wersji Eng. (dla wygody).
3. Posty z grupy R&D będę publikował wyłącznie po angielsku. Po polskiej stronie lustra będę wrzucał odnośniki do wersji angielskiej (dla wygody).
4. Inne posty będą publikowane tak jak dotychczas, tj. w jednym lub obu językach, w zależności od tematyki.

Podsumowując: Jeśli moje założenie jest prawidłowe (tj. że osoby zainteresowane postami specjalistoczno-technicznymi znają język angielski w tzw. stopniu umożliwiającym czytanie dokumentacji), to nikt nie powinien ucierpieć na ograniczeniu tłumaczeń. Jednocześnie, powinno mi to pozwolić lepiej wykorzystać czas którym dysponuje i który poświęcam na blogowanie.
Jednocześnie chciałbym zachęcić osoby nie spełniające mojego założenia do zainteresowania się językiem angielskim :) Ten język w naszej działce po prostu warto znać.

OK, to chyba na tyle. Cheers :)

Comments:

2011-06-01 14:22:51 = anonim
{
no coz tu komentowac... ok, niech i tak bedzie :)
}
2011-06-01 14:58:36 = mariusz
{
Hm, widze planujesz podzial na pl/en tak jak teraz, nie lepiej by bylo zaimplementowac dwa switche do wlaczania jezykow ktore chce sie widziec? Zaoszczedzilbys czytelnikom przelaczania jezykow w zaleznosci od tematyki, lub otrzymywania RSSem artykulu po angielsku + linku z info o nim po polsku ;-)
}
2011-06-01 15:53:23 = Jurgi
{
Nie tyle warto, co chyba jest to nieodzowne. Nie jestem w żaden sposób zaawansowany (bo nawet początkujący nie jestem), ale gdyby miało mi braknąć mojej znajomości angielskiego, czułbym się wręcz upośledzony.
}
2011-06-01 18:16:35 = BP
{
Może się znajdzie ktoś, kto ew przetłumaczy na ENG/PL. Ofc jeśli publika wyrazi wystarczające zainteresowanie tłumaczeniem danego tekstu (jakiś link/licznik w stylu 'Proszę to w PL'). Taki luźny pomysł, bo faktycznie ci którzy mogą być czymś zainteresowani sobie poradzą.

I mam nadzieje, że linki do 'Data Dump' (punkt 2) w wersji eng też pojawią się po stronie polskiej.
}
2011-06-02 08:20:15 = WhiteLightning
{
Jeśli tylko na obu wersjach językowych będą informacje, że pojawiła się notka w drugim języku to jak najbardziej ma to sens. Informatycy raczej znają angielski:)
A jeśli dzięki zaoszczędzonemu czasowi będzie więcej postów to już będzie całkiem fajnie:)
}
2011-06-02 14:07:33 = koptok
{
Zawsze można przepuścić przez translator google'a... khmmm... no tak. :)
}
2011-06-03 11:03:11 = sam_wiesz_kto
{
No Gyn, wydało się kto robi w google za translator. Ładnie ładnie
}
2011-06-04 06:44:35 = Mariusz Kędziora
{
Zmiany jak to zmiany.. Są i trzeba je przyjąć :) Ale powiedz lepiej kiedy (i czy) napiszesz coś więcej o tym co teraz robisz w G? :)
}
2011-06-18 18:36:48 = xa
{
@Mariusz Kędziora Jak to co? To chyba oczywiste ze sie opie... starannie wykonuje swoja prace ;)
}

Add a comment:

Nick:
URL (optional):
Math captcha: 10 ∗ 7 + 7 =