Nieczęsto wrzucam na bloga informacje o wychodzących książkach, z którymi nie mam nic wspolnego (przychodzą mi na myśl tylko dwie okazje: analiza merytoryczna pewnej książki oraz mini e-książka Xa), niemniej jednak mój wydawca podrzucił mi ostatnio dwie pozycje, które uderzyły w nostalgiczną nutę i o których postanowiłem przynajmniej wspomnieć w formie krótkiej notki. Co ciekawe, nie jestem targetem tych książek. Ba, nie sądzę, żeby większość czytelników była bezpośrednio grupą docelową - otóż książki są przeznaczone dla najmłodszych. Mowa o "JavaScript dla dzieci. Programowanie na wesoło" (premiera była w poniedziałek) oraz "Python dla dzieci" (premiera w piątek). Tak więc post ten zainteresuje raczej starszych czytelników, będących w posiadaniu przedstawicieli grupy docelowej ;)

Bajtek i Atari BasicZabawę z programowaniem rozpocząłem w okolicach zerówki posiadając Atari 800 XL, ksero podręcznika do niego (oryginał udało mi się zdobyć kilka lat temu na pewny serwisie z aukcjami internetowymi) oraz trochę Bajtków (patrz zdjęcie po prawej*). W pozycjach tych było trochę kodu, który nie robił nic poważnego, ale bardzo mnie (jako siedmiolatka) cieszył - rysowanie po ekranie, proste animacje czy niewielkie gry. W szczególności w Bajtku była sekcja "Tylko dla przedszkolaków", w której pojawiały się kody dokładnie w tym typie (na zdjęciu jest jeden z przykładów). Wspominam o tym, ponieważ po przekartkowaniu obu książek stwierdziłem, że są w podobnym guście (stąd też nostalgia) - gry, animacje, proste cieszące oczy programiki, a przy okazji przemycenie dawki wiedzy na temat programowania.

Standardowe info o książkach:


"JavaScript dla dzieci nowość. Programowanie na wesoło" by Nick Morgan
Polskie wydanie: click
Oryginalnie wydawcą był No Starch Press (swoją drogą chyba mój ulubiony wydawca z US).
Liczba stron: 368


"Python dla dzieci. Programowanie na wesoło" by Jason R Briggs
Polskie wydanie: click
Oryginalnie również No Starch Press.
Liczba stron: 358 (chyba)

That's it.

P.S. So... może "Kernel Exploiting dla dzieci. Hakowanie na wesoło"? j00ru, idź napisz ;>

* - Na zdjęciu: fragment książki „Atari Basic” Wiesława Miguta (wydana 1987) oraz czasopisma "Bajtek", nr. 1 (25), styczeń 1988.

Comments:

2015-10-01 10:39:01 = Adrian
{
Warte odnotowania, że preorder innej pozycji, dla trochę starszych, już ruszył.
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/293331/zrozumiec-programowanie.html
Ja już swoją zamówiłem http://i.imgur.com/qpbOIxp.png :)

Tak w tym temacie jeszcze: link "Przedsprzedaż" na stronie głównej księgarni PWN nie działa. Nie można jej odnaleźć także przez wbudowaną wyszukiwarkę. Nie mam pojęcia jak bing zindeksował tą przedsprzedaż.

}
2015-10-01 13:39:01 = mgrzeg
{
Widzę, że nie byłem pierwszy z preorderem ;) Nic, zapłacone, czekamy na dostawę! :)... i kiedyś może jakiś autografik szanownego Autora! :))

m.g.
}

Add a comment:

Nick:
URL (optional):
Math captcha: 4 ∗ 10 + 7 =