Oficjalnie premiera książki była we wtorek, tj. od wtorku powinny do Was docierać zamówione egzemplarze (i z tego co mi wiadomo, po licznych fotkach wrzucanych na fb/mikroblogach/twitterze/etc, faktycznie docierają mniej lub bardziej sprawnie, a pierwsze literówki już zostały odnalezione). W związku z tym stwierdziłem, że napisze jakiś nowy post z kilkoma informacjami różnymi związanymi z książką, jej dystrybucją, spotkaniami autorskimi, serwisem książki itp. O części z nich już pisałem tu i tam, ale uznałem, że dobrze będzie je zebrać z wpisów/komentarzy/fb/etc w jedno miejsce.

░▒▓ Spotkania autorskie
Dla przypomnienia, będą trzy:
■ 7 listopada (sobota) - Warszawa - więcej informacji + rejestracja (RSVP, FCFS)
■ 9 listopada (poniedziałek) - Kraków - więcej informacji + rejestracja. UWAGA: wszystkie osoby które już się rejestrowały, są proszone o potwierdzenie przybycia korzystając z nowego formularza na podlinkowanej stronie (powinniście otrzymać mejla w tej sprawie wczoraj/przedwczoraj). Jeśli ktoś w poprzednim formularzu zaznaczył, że przyjdzie z kimś, osoby towarzyszące również powinny potwierdzić przybycie korzystając z nowego formularza. Osoby które się nie zapisały wcześniej, nadal mogą to zrobić korzystając z tego samego formularza (Michał z Sekuraka załatwił większą salę - kudos!).
■ 19 listopada (czwartek) - Wrocław - (UPDATE) rejestracja + więcej informacji (RSVP, FCFS). Z mojej strony wielkie podziękowania dla grupy Technology Risk & Information za zorganizowanie spotkania!
Do zobaczenia IRL :)

Jeśli chodzi o inne miasta - być może w 2016 uda się coś jeszcze zorganizować, ale o tym porozmawiamy na początku nowego roku.

░▒▓ Nakłady i dodruki
Jak pisałem w poprzednim poście, pierwszy, rozszerzony nakład (2k egz.) rozszedł się jak świeże bułeczki - na 5 dni przed końcem przedsprzedaży musieliśmy ją chwilowo zablokować (do czasu zatwierdzenia dodruku).

Pierwszy dodruk (1k egz.) został zatwierdzony i od wczoraj (środy) można ponownie zamawiać egzemplarze na stronie PWN w cenie z przedsprzedaży (tj. niecałe 50 PLN). Cena pozostanie niezmieniona do wyczerpania nakładu. Egzemplarze z dodruku będą gotowe do wysyłki 19 listopada - za opóźnienia przepraszam (szczerze, nikt nie spodziewał się, że pierwszy nakład zejdzie prawie "na pniu").
Plot twist: wg info, które dostałem dzisiaj (29.10) od wydawcy, zostało niecałe 300 sztuk.

Drugi dodruk (1k egz.) został również już zatwierdzony. Będzie on już w normalnej cenie (70 PLN) i wysyłka egzemplarzy z tej puli rozpocznie się na przełomie listopada i grudnia.

Jeśli nadal będzie zainteresowanie po wyczerpaniu drugiego dodruku, będę kolejne ofc.

░▒▓ E-book
Będzie EPUB+Mobi. Spodziewana premiera: 1 grudnia.

Jeśli chodzi o dokupienie ebooka / bundle:
■ Prawdopodobnie będzie opcja dokupienia ebooka po sporo niższej cenie dla osób, które kupiły książkę w przedsprzedaży.
■ Prawdopodobnie będzie możliwość kupienia ebooka+książki papierowej razem, po odpowiednio niższej cenie.
■ Sam e-book będzie kosztować 80% ceny książki, czyli około 56 PLN.

░▒▓ Serwis książki, flagi, literówki, bugbounty
Serwis książki "się robi" (tzn. ja go robię wieczorami po pracy). Zdaję sobie sprawę, że powinien być już dawno gotowy i tylko odpalony w okolicach premiery, niestety (jak zwykle) nie doszacowałem czasu i są opóźnienia (I love deadlines. I love the whooshing noise they make as they go by. - Douglas Adams).

W każdym razie, serwis książki znajduje się (chyba powinienem to w formie przyszłej, niedokonanej napisać) pod adresem:
https://zrozumiecprogramowanie.pl/
Uwaga: nie ma wersji http:// - działa tylko https:// - fixnę to za kilka dni

Większość linków z książki już działa, z dokładnością do dwóch ćwiczeń (powinny jutro być online).

Brakuje również interaktywnej części, tj.:
■ Rejestracji/logowania/panelu czytelnika
■ Strony do zgłaszania flag + Hall of Fame
■ Strony do zgłaszania literówek + Hall of Fame
■ Strony od bugbounty + Hall of Fame + Erraty
■ Mini-forum

Będę to stopniowo wieczorami dopisywać - za opóźnienia raz jeszcze przepraszam.

Taka jedna rzecz - zachęcam do wstrzymania się ze zgłaszaniem literówek/flag/błędów merytorycznych - jak tylko pojawią się odpowiednie opcje w serwisie, to dane znalezisko będzie od razu dowiązane do Waszego konta, dzięki czemu Wy dostaniecie credit w Hall of Fame, a ja będę miał wszystko w jednym miejscu i nic nie zgubie.

Dodam, że wzór pocztówki (za każdy znaleziony błąd merytoryczny, który dana osoba znalazła jako pierwsza, będę wysyłał pamiątkową pocztówkę) jest już gotowy i za kilka dni je zamówię w drukarni. Jak tylko przyjdą, to wrzucę fotkę. Standardowo, podziękowania dla xa za przystosowanie wzoru :)

░▒▓ Recenzje i opinie
Jeszcze się żadne nie pojawiły. Jak się pojawią, podlinkuje je tutaj (a potem przeniosę linki na serwis książki).

Swoją drogą, jeśli ktoś przeczytał już na tyle dużo, żeby wyrobić sobie opinię, to zachęcam do wrzucenia jej (jakakolwiek by nie była) na stronę PWN (zakładka "Opinie użytkowników" na dole strony). Widziałem, że trochę osób na sieci rozgląda się za opiniami.

PS. Tak, wiem, wydawca nadal nie zresetował ocen po najeździe botów (bota/pętli while). Pingnę go po raz Nty za chwilę.


OK, póki co tyle. Jak coś sobie przypomnę, to dopiszę :)

Comments:

2015-10-29 21:17:56 = Nie_podam_bo_jestem_na_banliscie
{
yyy a ty przypadkiem 19.11 się nie rodziłeś? Oooo to będzie soczek jak nic.
}
2015-10-29 22:40:11 = Dracoborg
{
Możliwe, że nikt się nie spodziewał takiego popytu na książki o tematyce mocno technicznej, a tu się ludzie rzucili jak szczerbaty na suchary:) Gynvael został J.K Rowling Literatury o tematyce informatycznej:) Tak w ogóle to gratulacje, nigdy nie widziałem, by społeczność tak mocno zareagowała na wydanie jakiejś książki. Kilka osób podawało mi linki do wpisów dotyczących wydania książki (również na wykopie). Co jak co. ale ja ten temat śledzę chyba od pierwszej wzmianki Gynva:)
}
2015-10-30 09:50:25 = zyzakin
{
U mnie już listonosz był :)
Książka fajna. Ma nawet taki patent, że można sobie samemu dopisać treść, bo ma sporo pustych kartek :)
Na razie jednak nie czytam, bo chyba muszę zwrócić i poprosić o inna :)
No chyba że te puste kartki , to tak celowo :) ?
}
2015-10-30 10:05:32 = Gynvael Coldwind
{
@Dracoborg
Chlip chlip, a mogłem napisać harry pottera i zostać po prostu J.K. Rowling #dziemojemilijony ;)
Odzew sceny programistycznej był/jest niesamowity :)

@zyzakin
^_- o rany. Yup, skontaktuj się z wydawnictwem.
}
2015-10-30 11:24:48 = mzgreen
{
Może jak tak dalej pójdzie to pomyślisz nad sequelem?

A potem już tylko czekać na ekranizację ;)
}
2015-10-30 11:42:00 = Gynvael Coldwind
{
@mzgreen
Pomyślę, ale trochę to zajmie - muszę trochę przerwy zrobić, odpocząć, research nadrobić, etc. No i preferowałbym nie pisać nic "od razu" (sequele mają zwyczaj mieć regres do średniej, czego wolałbym uniknąć).

Ad ekranizacja - rotfl :)
}
2015-10-30 22:18:33 = reader
{
Mam chyba niebywałego farta. Książkę kupiłem z pierwszego dodruku i wybrałem opcję odebrania w salonie PWN. Spokojnie czekałem na okolice 18 listopada zgodnie z informacjami które podałeś, a tu dzisiaj dostałem maila, że książka gotowa do odbioru. Mam tylko nadzieję, że to nie pomyłka :)
}
2015-11-02 08:09:58 = gemGreg
{
Do mnie książka już doszła i jest super ;) Trochę już poczytałem. Gyn w czym ty ją pisałeś? W TeX?
}
2015-11-02 10:04:16 = Gynvael Coldwind
{
@reader
Był pewien bug w systemie, ale książkę i tak powinieneś otrzymać (dostałeś, right?) - natomiast tak, generalnie miałeś farta :)

@gemGreg
Cieszę się, że się podoba - miłej lektury :)
Ad "w czym" - Google Docs. Potem przeszła w trakcie korekty przez Word 2013, a na końcu skończyła w czymś do składu, co tam wydawnictwo używa.
}
2015-11-02 18:02:19 = Uwierzytelnianie
{
czołem, kiedy ruszy rejestracja na wrocławskie spotkanie?
}
2015-11-04 06:58:41 = mzgreen
{
To gdzie będzie to spotkanie w Warszawie? :)
}
2015-11-04 19:11:53 = Gynvael Coldwind
{
@Uwierzytelnianie
Dobre pytanie. "Niedługo" - niestety tylko tyle wiem. Jak tylko się rozpocznie, to wrzucę info na FB i bloga.

@mzgreen
Zgodnie z tym co jest napisane na stronie z formularzem rejestracyjnym:
Kiedy: 7 listopada 2015, 12-16
Gdzie: Warszawa, Kino Muranów
Jeśli się rejestrowałeś, to też na mejla przyjdzie info (ew. już przyszło) :)
}
2015-11-05 08:27:55 = Yaso
{
@Gynvael Coldwind
Książka na prawdę ciekawa i godna polecenia (do momentu do którego ją doczytałem - zobaczymy co będzie dalej). Dotarła w zeszły czwartek, poczytałem chwilke i odłożyłem aż do wczoraj (niestety obowiązki).
W nocy z wczoraj na dziś chciałem się wyspać, ale niestety się nie udało. Około 4:00 się zorientowałem, że zaraz trzeba będzie wstawać do pracy - książka wciągnęła. Wstęp o Atari 800 - ja miałem 130XE. Też tam zaczynałem - od BASICa, później trochę się to rozmyło, troche wracało, chciało się programować. Teraz zmienił się profil pracy i mam bardzo małą styczność z programowaniem. Technologia ucieka. Oby ta książka pomogła mi wrócić do tego zajęcia, chociażby hobbystycznie. Mam 30 lat już i piąty prawie rok przerwy od pisania. Duże braki się robią. Trzeba nadrobić.

W książce póki co znalazłem jeden, straszny, wielki błąd. Jak wydawnictwo mogło to przeoczyć!? Dlaczego Ty - autorze - do tego dopuściłeś!? Dlaczego książka nie zawiera bardzo ważnej rzeczy... tasiemko-zakładki :(

Autorze - dziękuję Ci za czas i trud poświęcony na napisanie tej książki. Jest wartościowa, zawiera mnóstwo rzeczy o których nawet nie myślałem, że mogą być ważne i że tak na nie czasami należy spojrzeć. Jak doczytam książkę do końca, postaram się napisać chociaż krótką recenzję.

Pozdrawiam serdecznie
RŚ. "Yaso"

}
2015-11-05 12:22:15 = mzgreen
{
Dokładnie tak jak pisze @Yaso, bardzo brakuje zakładki!

Gynvael, może udałoby Ci się zorganizować takie fajne fioletowe zakładki pasujące do książki, mógłbyś je rozdawać na spotkaniach :)
}
2015-11-05 19:36:01 = Yaso
{
@mzgreen @Gynvael

Takie zakładki fioletowe z logo i w kolorze fioletowym super rzecz. Tyle że ja nie dam rady być w poniedziałek na spotkaniu w Krakowie :(
Więc nawet jeśli by - to na zakładkę się nie załape. Ale pomysł z fioletową zakładką jak najbardziej na plus by był - można by na niej coś fajnego umieścić...
}
2015-11-05 23:09:31 = Gynvael Coldwind
{
@Yaso
Hah, cieszę się, że książka wciągnęła i póki co się podoba :)

Ad tasiemka - ach, kurcze, zapomniałem spytać wydawcy czy to tylko taka grafika koncepcyjna, czy faktycznie tasiemka będzie. Widać tylko był to koncept, który nie przeszedł. A szkoda.

Ad zakładki - bardzo fajny pomysł, ale niestety już za późno, żeby go zrealizować (pierwsze spotkanie wg. kalendarza już jutro).
Może przy okazji ;)
}
2015-11-06 07:50:40 = Radom
{
Serwis raportowania błędów jeszcze nie działa więc mały błąd jaki zauważyłem:

strona 123 jest

uint16_t x= 1000;
uint8_t x = y ; // 1000 wykracza poza zakres uint8_t

powinno być chyba
uint8_t y = x ;

Pozdrawiam
Radom
}
2015-11-07 18:18:40 = krnz
{
http://www.ibuk.pl/fiszka/149014/Zrozumie%E6+programowanie.html?utm_source=KI_PWN&utm_medium=link&utm_content=czytaj_ibuk&utm_campaign=karta_produktu_KI_PWN ebook wczesniej? :P
}
2015-11-24 14:23:31 = Paweł Nyczaj
{
Dobrze, że juz niedługo będzie ebook. Nie mogę zrozumieć, czemu PWN od razu go nie wydał.
}
2015-12-06 22:48:09 = WhiteLightning
{
Errata chyba dalej nie dziala (chyba ze cos przeoczylem).
Moje uwagi jak na razie:

s42 i 43, przyklady w Javie, dobra praktyka w tym jezyku jest nazywanie klas z duzej litery (klasy args i env). Oczywiscie taki kod sie wykona.

s71, opis VSUB - opcode powinien byc 11 01 01 a mamy 10 01 01
s72 opis VOR - opcode powinien byc 15 01 02 (bo liczymy VOR R1 R2) a mamy 15 01 01

A tak poza tym kawal solidnej roboty. Z tym ze IMHO nie jest to ksiazka dla poczatkujacych (chyba ze zdolnych lub zawzietych w nauce albo patrzysz Googlowymi standardami :) ), mysle ze gdyby nie wiedza ktora posiadam bylaby dla mnie ciezka w odbiorze. W niektorych miejscach, az prosiloby sie o rozwiniecie tematu ktory urywa sie w ciekawym miejscu, albo doprecyzowanie skad sie cos bierze. Z tym ze pewnie wtedy ksiazka mialaby z 1500 stron :)
}
2016-01-10 18:46:08 = Gynvael Coldwind
{
@krnz
Taaak, to mnie trochę zaskoczyło. Przy czym akurat to był nie tyle "ebook", to możliwość "wypożyczenia" książki w formie oglądalnej przez stronę www (całkiem fajnie zrobiony czytnik www do niej był swoją drogą).

@Paweł Nyczaj
Zgoda.
Na szczęście ten komentarz piszę w czasach, gdy e-book już jest dostępny ;p

@WhiteLightning
W momencie gdy pisałeś komentarz faktycznie jeszcze nie działała. Ba, nadal nie działa. Ale za kilka godzinek będzie ;)

Ad s42-43 i Java
Masz rację, my bad. Natomiast zbyt mała rzecz na erratę.

Ad VSUB i VOR
VSUB był poprawiony w dodruku 2, natomiast VOR był zgłoszony na początku listopada, ale nie załapał się na poprawkę :(

Powiedzmy, że mam dość szeroką definicję osób początkujących ;) Natomiast zgadzam się z tym, że to zdecydowanie nie jest książka na początek ;)

"W niektorych miejscach, az prosiloby sie o rozwiniecie tematu ktory urywa sie w ciekawym miejscu,"
Ajć, zgoda. No nic, będzie materiał na videoarty ;)}
2016-01-10 23:11:49 = Gynvael Coldwind
{
@Radom
Masz rację! Niestety, ktoś inny mi to już zgłosił kilka dni wcześniej :(
}

Add a comment:

Nick:
URL (optional):
Math captcha: 3 ∗ 8 + 9 =