Spis serii

Spis głównych grup podcastów i videotutoriali.

  Seria Opis
Gamedev Podstawy tworzenia gier dla hobbystów (C++ oraz OpenGL+SDL w niewielkiej ilości)
Shadow Hacking & Security, z mojego punktu widzenia.
Debug Jak samodzielnie rozwiązywać problemy w programowaniu (m.in. bez użycia debuggera).
Code Seria o programowaniu w C/C++. W tym podserie o pointerach (wyjaśnienie działania i operowania na pointerach, od podstaw, dla początkujących), DLL (tworzenie i zastosowania), prostej linked liście oraz omówienie funkcji rand().
*new* FAQ Odpowiedzi na pytania zadawane przez słuchaczy.
ReverseCraft Oryginalna seria o inżynierii wstecznej (reverse engineeringu) oraz Assembly x86.
RE Próba wznowienia serii o inżynierii wstecznej.
Asm Podstawy assembly (czy też "assemblera") x86 (32-bit).
Miscdev Czyli ekran programisty podczas programowania.
BAT Skryptowanie w BAT (batch).
Prelekcje Nagrania z konferencji/eventów na których mówiłem.

Wishlista (tj. lista Waszych propozycji / życzeń) znajduje się tutaj.

Podcasty / Videotutoriale

Powyższe videotutoriale i podcasty to kolejny z moich projektów o charakterze edukacyjnym, i jest to moje drugie podejście do wykorzystania formy audio+video w tutorialach.

Podejście pierwsze miało miejsce w roku 2009 - nagrywałem wtedy videotutoriale o reverse engineeringu i assemblerze pod nazwą ReverseCraft - każdy odcinek trwał mniej więcej godzinę, ale na jego przygotowanie, złożenie/montaż i opublikowanie schodziło od kilku do kilkunastu godzin (przygotowanie prezentacji + nagranie + montaż + encoding + upload + przygotowanie listy ćwiczeń + przygotowanie podstrony z dodatkowymi informacjami). W związku z czasochłonnością projektu musiałem go niestety zarzucić.

Do pomysłu videotutoriali wróciłem w 2011 kierując się jednak innym podejściem: postawiłem na jak najmniejszą ilość czasu, który muszę poświęcić na przygotowanie, nagranie i opublikowanie odcinka. Tak więc obecnie używam tablicy (a konkretniej programu graficznego + tabletu) zamiast prezentacji, a video+audio nagrywam od razu kompresując jednym z kodeków supportowanych przez YouTube (a więc nie muszę re-encodować), a do tego odcinki często nagrywam bez większego przygotowania. Dzięki temu łatwiej znaleźć mi czas na nagrywanie kolejnych epsów, co zaowocowało nagraniem blisko stu odcinków (and counting...).

Disclaimer: Odcinki są udostępniane za darmo, "AS IS" (takie jak widać), są nagrywane (prawie) bez wcześniejszego przygotowania, publikowane (prawie) bez obróbki/montażu/etc, a ja nie jestem profesjonalnym lektorem, ani kaligrafem. Prosiłbym o wzięcie tego pod uwagę przy komentowaniu odcinka/serii/etc.

FAQ

Q: Kiedy następny odcinek?
A: Trudno powiedzieć. Odcinki staram się nagrywać jeśli mam wolną chwilę, wenę, a także warunki do nagrywania - nie łatwo jest przewidzieć kiedy te trzy warunki się zgrają ;>

Q: O czym będzie następny odcinek?
A: Nie wiem. Kwestia co akurat będę miał przygotowane, a także trochę kwestia widzimisię ;>

Q: Czy następny odcinek mógłby być o XYZ?
A: Być może. Zachęcam do wrzucenia pomysłu na wishlistę (czyli wysłanie mi e-maila z propozycją tematu).

Q: Jakie odcinki masz jeszcze w planach?
A: Kolejne odcinki z nadal rozwijanych serii + co nie co z wishlisty.

Q: Czy nagrasz wszystkie odcinki z wishlisty?
A: Niestety, nie mogę tego obiecać.

Q: Jakiego programu/sprzętu używasz do nagrywania?
A: Odpowiedź na to pytanie znajduje się tutaj.

Q: Musisz poprawić dykcję/wymowę/pisownie/etc. Tak, to nie jest pytanie.
A: Zdaję sobie z tego sprawę, natomiast nie planuję przeznaczać na to za dużo czasu - wolę ten czas wykorzystać na nagranie dodatkowego odcinka lub na popracowanie przy innym projekcie. Zresztą, patrz Disclaimer wyżej :>

Comments:

2011-12-11 20:38:09 = kasado
{
Najmocniej przepraszam jeśli nie dowidziałem, ale gdzie mogę znaleźć tą wishlistę? :)
}
2011-12-11 23:54:33 = Gynvael Coldwind
{
@kasado
Będzie na dniach link do niej - jeszcze nie wszystko wypełnione :)
}
2011-12-12 16:32:11 = kasado
{
oki. Dzięki wielkie :)
}
2011-12-14 21:13:35 = Gynvael Coldwind
{
(Wishlista już ofc jest na miejscu)
}
2012-03-05 16:21:06 = ha
{
Witam.
Czy jest możliwość opublikowania videocastów tak, aby zachować je lokalnie? Wiem, że są narzędzia umożliwiające pobieranie z YT, lecz jakość tych materiałów często pozostawia wiele do życzenia.
}
2012-09-09 20:19:28 = agilob
{
@ha: plugin do Fx BYTubeD świetnie spełnia swoją rolę, możesz zapisać filmy z całego kanału na raz. Pobrać możesz z wybraną jakością, na którą nie można już narzekać.
}
2013-04-08 20:42:44 = Wojtek
{
Cześć,
Ogólnie strona i Twoje filmiki są super! Szkoda, że wcześniej na nie nie wpadłem, gdy miałem więcej czasu ;P. Myślę, że lepiej się skoncentrować na czymś bardziej zaawansowanym. Kursów i książek o C++ jest masa i z nauczeniem się języka chyba nie jest tak ciężko. Natomiast brakuje trochę takiego gładkiego omówienia innych tematów, nieco bardziej zaawansowanych - np. WinApi, w tym przede wszystkim właśnie wielowątkowość, strumienie, kwestie dot. grafiki etc. Naturalnie są na ten temat książki, ale znacznie trudniej je zrozumieć z uwagi na konieczność lepszej znajomości funkcjonowania komputera i różnych terminów (np. jądro systemu, wątek, proces etc.) - a wiele osób (w tym ja) zaczęło przygodę z programowaniem trochę spontanicznie - wcześniej się w ogóle nie interesując komputerami...

Ja ze swojej strony bardzo poproszę o jakieś praktyczne wprowadzenie do pamięci (współ)dzielonej - chodzi m.in. o komunikowanie się między aplikacjami, wprowadzenie do technologii CUDA (jest już na liście oczekujących) oraz o wielowątkowości (również jest na liście).

Z góry bardzo dziękuję za to co już zrobiłeś i co ciągle kontynuujesz! Mam nadzieję, że starczy Ci sił (i czasu) jeszcze na długo ;-).
pozdrawiam ;-)
}
2015-04-30 05:13:38 = fan
{
Dobra Gyn... brakuje w FAQ odpowiedzi na jedno kluczowe pytanie: kiedy ta ksiazka? ;)
}
2016-04-05 19:01:17 = Rachel
{
Cześć!

Już n-ty raz z kolei przegapiłam Twój stream. Bardzo nad tym ubolewam. Pamietam ze kiedys na yt pojawiał sie komunikat stream za x godzin. Dałoby się do tego wrócić? Albo powiadamiać innymi kanałami?
}

Add a comment:

Nick:
URL (optional):
Math captcha: 5 ∗ 4 + 6 =